Kahramanmaraş'ta Şehit Evliya (Acemli) Mahallesi'nde yer alan Acemli Çeşmesi, hem tarihi önemi hem de mimari özellikleriyle dikkat çekiyor.

Onikişubat ilçesine bağlı Şehit Evliya Acemli Cami önünde Sütçü İmam Sokak'ta bulunan çeşme, ziyaretçilerine geçmişten günümüze uzanan bir yolculuk ve yerel kültürün zenginliğini keşfetme fırsatı sunuyor. Hacı İbrahim Evliya Efendi tarafından mimar M. Ali Kapıkaya'ya yaptırılan çeşme, sarımtırak renkte ince yonu taştan yapılmış. Acemli (İskender Bey – Şehit Evliya) Camii avlu duvarının kuzey cephesine niş şeklinde entegre edilmiş olup, bölgenin kültürel dokusuna organik bir katkı sunuyor.

SADELİĞİ VE İŞLEVSELLİĞİ AÇIKÇA GÖRÜLÜYOR

Whatsapp Image 2024 07 04 At 100813 1

Çeşme, sivri kemerli nişe sahip tek musluklu bir yapı. Nişin güney duvarında ise su kabı için küçük bir niş bulunuyor. Kesme taştan yapılan su teknesi ise 0.50 x 0.93 metre ölçülerinde. Üç satırlık taş kitabede yer alan yazılar zamanla silindiği için okunamıyor, ancak çeşmenin sadeliği ve işlevselliği açıkça görülüyor. Bu tarihî çeşme, hem bölgenin kültürel mirasına önemli bir katkı sunmakta hem de yerel halk için değerli bir su kaynağı olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Whatsapp Image 2024 07 04 At 100813

Kaynak: Haber Merkezi