1984 yılında fiili olarak elektrik üretimine başlayan Afşin-Elbistan A Termik Santrali, baştan sona yenileniyor. Santralin 4. ünitesinde revizyon çalışmaları sona erip test üretimine başlanırken, 3. ünitenin yenilenmesi için ise 10 Temmuz’da Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) tarafından ihale yapılacak.
 
Afşin-Elbistan A Termik Santrali İşletme Müdürü Faik Sağlam, santralin kısım kısım revizyona tabi tutulduğunu belirterek, geçtiğimiz yıl yapılan ihale ile yenileme çalışmalarına başlanan 4. ünitenin tamamlandığını ve test üretiminin başladığını, 3. ünitenin ise önümüzdeki günlerde yapılacak ihale ile revizyona alınacağını söyledi.
 
A Termik Santralinin 2 etap halinde revizyona tabi tutulduğunu ifade eden Sağlam, kendi yetkileri dahilinde olan işleri kendilerinin yaptırdıklarını, diğer işleri ise EÜAŞ Genel Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiğini kaydetti.
 
Yapılan çalışmalar ile hem santralin ünitelerinin yenilendiğini hem de teknolojik olarak güçlendirildiğini dile getiren Sağlam, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:
 
“1984 yılında fiili olarak elektrik üretimine başlayan A Termik Santrali, yapılan çalışmalar ile kısım kısım revizyona alınıyor. Geçtiğimiz yıl yapılan ihale ile 4. ünitede revizyon çalışmaları başlamıştı. 4. ünitedeki revizyon çalışmaları sona erdi ve şuanda bu ünitede test üretimi sürüyor. 10 Temmuz 2012 günü ise EÜAŞ tarafından 3. ünitenin komple revizyon ihalesi yapılacak. İhale ile 3. ünite generatör rotor ve stator sargılarının komple yenilenmesi, buhar türbinlerinin tamirat ve bakımları yapılacak. Yapılan çalışmalarda ünitelerin bakım-onarım ve revizyonlarının yanı sıra, teknolojik olarak ta güçlendiriliyor. İlerleyen dönemlerde ise 2. ünitede de revizyon programımız yer alıyor. 1. ünitede ise şuanda herhangi bir sorun yok ve elektrik üretimini sürdürüyor.”
 
2-3 yıl içinde A Santrali yepyeni olacak:
 
Daha önce EÜAŞ’ın A Termik Santralini komple revizyona almak için ihaleye çıktığını ancak, bundan vazgeçilmesi üzerine santralin kısım kısım revizyona alınmasına karar verildiğini vurgulayan Sağlam, revizyon çalışmaları tamamlandığında santralin yepyeni olacağını ifade etti.
 
Santralin her bir ünitesinin 340 MW elektrik üretim kapasitesine sahip olduğunu anlatan Sağlam, “A Santrali için daha önce EÜAŞ komple revizyona çıkmak istedi. Ancak, bundan vazgeçilerek kısım kısım revizyon yapılmasına karar verildi. 4. Ünitedeki revizyon tamamlandı. 3. ünitenin ise ihalesi yapılacak. Tahminlerimize göre 2-3 yıl içerisinde A Santrali yepyeni olacak. Revizyon çalışmalarında santralin teknolojisi de yükseltilirken, aynı zamanda elektro filtrelerin bakımı da yapılıyor. Bunun yanı sıra ikaz sistemi yenileniyor. Santralimizin her bir ünitesi 340 MW kapasiteye sahip. Gelen kömür ve kömürün kalitesine göre 260, 280 veya 300 MW olarak yükümüzü belirliyoruz” dedi.
 
27 yılda 101 milyar KW/h elektrik üretti:
 
1984 yılında fiili olarak elektrik üretimine başlayan Afşin-Elbistan A Termik Santrali, 2011 yılı sonuna kadar olan 27 yıllık süre içerisinde yaklaşık 101 milyar KW/h elektrik enerjisi üreterek, ülke ekonomisine çok büyük katkılar sağladı. Afşin-Elbistan A Termik Santrali, 2011 yılında 3 milyar 200 milyon KW/h elektrik enerjisi üretirken, 8 milyon 200 bin ton kömür, 5 bin ton motorin ve 7 bin ton fuel-oil tüketti.