Türkoğlu ilçesi Gaziosmanpaşa Mahallesi'nde yaşayan 68 yaşındaki Mevlüt Aksu, kendine ait atölyesinde mücevher kutusu, isimlik, anahtarlık, ahşap saatler yaparak, "Ahşabın kokusu, çamın kokusu bana hep huzur veriyor" dedi.

68 Yaşındaki Ahşap Ustası

Teknoloji yoktu her ürünü elimizle yapıyorduk diyen Aksu,"1956 Kahramanmaraş doğumluyum, Önsen mahallesindenim. İlkokulu bitirdikten sonra sene 68 de çıraklık yaptım. Çeyiz sandığı üzerine.1973 yılında Kahramanmaraş'ta kalfa olarak bu mesleğe başladım. Ahşap oymacılığı pek yoktu sadece sandık üzerine işler vardı. Silmesini, kesmesini, nakış işlerini, oyma işlerini hepsini elde yapıyorduk. Makinalar yoktu. Hatta atölyede çalışırken üç arkadaş, haftada bir tane sadece sandık yapıyorduk. Şimdi teknoloji olunca haftada 10 tane sandık yapılabiliyor" dedi.

68 Yaşındaki Ahşap Ustası(6)

Aksu,"Şuan hobi olarak ufak işleri yapıyorum. Genelde mücevher kutusu, isimlik , anahtarlık, ahşap saat isteğe göre işler yapıyorum. Önceden hatta ben başka işte çalışırken evimin bir odasını atölyeye çevirmiştim. O zamanlar teknoloji yoktu. Yine her şeyi elimizle yapıyorduk. Ben atölyede huzur buluyorum. Daha önce ben bir rahatsızlık geçirdim. Doktor bana en az 1 saat yürümemi söylemişti. Ben ondan sonra sürekli ayaktayım. Zamanımı burada geçiriyorum. Burada olmadığım süreçte ise yürüyüş yapıyorum" ifadesini kullandı.

68 Yaşındaki Ahşap Ustası(5)

Ahşap bana huzur veriyor diyen Aksu," Ahşabın kokusu, çamın kokusu bana hep huzur veriyor. Çok güzel kokuları var. Gençlerin de bu mesleğe yönelmesini istiyorum. Bu meslek bitmeye yüz tutmuş bir mesleklerden. Bu mesleğe yönelsinler. Türkoğlu'nda bu ahşap, oyma işini benden başka yapan yok. Gençler boş zamanlarında gitsinler öğrensinler. Kahve köşelerinde vakit geçirmesinler. Gençlere tavsiyem budur" ifadesini kullandı.

68 Yaşındaki Ahşap Ustası(2)68 Yaşındaki Ahşap Ustası(3)68 Yaşındaki Ahşap Ustası(1)

Muhabir: Ali Çolak