6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremin ardından birçok hayırsever, yardım kuruluşları aracılığıyla yardım elini uzatmıştı.

Bu yardım kuruluşlarından biri olan AHBAP, Haluk Levent'in liderliğinde topladığı milyonlarca bağışla dikkat çekmişti. Ancak, daha sonra dernek hakkında yapılan iddialar üzerine İçişleri Bakanlığı devreye girdi.

İddialar ve Soruşturma

İddialara göre, AHBAP Derneği'nin depremle ilgili olarak yaptığı bağış toplama faaliyetlerinin ardından herhangi bir çalışma gerçekleştirmediği yönündeydi. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü, bu iddialar üzerine AHBAP Derneği'nin faaliyetlerini incelemeye aldı.

Haluk Levent: "Alnımızın Akıyla Çıktık"

Yapılan 4 aylık soruşturmanın ardından Haluk Levent, sosyal medya üzerinden açıklama yaptı. İçişleri Bakanlığı'nın denetimi sürecinde derneğin tüm faaliyetleri, harcamaları, sözleşmeleri ve stokları detaylı bir şekilde incelendi. Levent, "6 Şubat felaketinde hayırseverler tarafından deprem çalışmaları için Ahbap’a bağışlar gelmişti. Altı ay önce İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü denetçileri tarafından Ahbap Derneğimizin denetim sürecine başlandı. Tüm kamuoyuna da izah etmiştim. Yaptığımız harcamaların ve tüm faaliyetlerin hesabını devletime, devletimin yetkili kurullarına vereceğimi ifade etmiştim. İşte bugün ALNIMIZIN AKIYLA bu süreç tamamlanmış oldu. Çok şükür bağışçılarımızı mahcup etmedik." şeklinde memnuniyetini dile getirdi.

Teşekkür ve Yeni Projeler

Levent, denetim sürecinde iş birliği yaptıkları devlet kurumlarına, AFAD'a, valiliklere, sivil toplum örgütlerine ve bağışçılara teşekkür etti. Ayrıca, yeni projelerle bağışçılarının karşısına çıkmaya devam edeceklerini belirtti.

Kaynak: HABER MERKEZİ