Afşin İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Kaba, 2022-2023 eğitim öğretim döneminin ikinci yarıyılının başlayacağı 6 Şubat tarihi itibarıyla Afşin’de hayata geçirecekleri ücretsiz yemek uygulamasına ilişkin hazırlıkları tamamladıklarını bildirdi.

Pazartesi gününden itibaren tüm okullarda, okul öncesi eğitimdeki yaklaşık 5 bin 552 öğrenciye günlük bir öğün ücretsiz yemek verilecek.

Yemek/Beslenme Hazırlama ve Dağıtımı Kılavuzu kapsamında, resmi okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden tüm çocuklarımıza haftanın beş günü, günlük bir öğün beslenme verilmesi uygulamasını 6 Şubat itibarıyla başlatıyoruz. Bu kapsamda resmî okullara devam eden 5 bin 552 öğrencimiz, bir öğün beslenme hizmetinden faydalanmaya başlayacak” dedi.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Afşin İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Kaba, “ Milli Eğitim Bakanlığımızca 2. dönemden itibaren 5 milyon öğrenciye ücretsiz yemek verilmesi planlanıyor. Afşin’de de taşıma merkezli okullarda öğrenim gören 4 bin 509 öğrenciye, taşıma merkezi olmayan okulların anasınıfı ve okul öncesi sınıflarında eğitim gören 1043 öğrencimize ücretsiz beslenme desteği verilecek. Bu kapsamda Afşin genlinde 5 bin 552 öğrenciye beslenme desteği verilecek” açıklamasında bulundu.

Velilerden İzin Alınacak


Okullarda sürecin planlanması, hazırlanması ve uygulanması aşamasında temizlik ve hijyene dikkat edilecek. Ücretsiz beslenme desteği verilecek olan öğrencilerin velilerinden izin belgeleri alınacak. Belgede veliler, öğrencinin beslenmeye bağlı herhangi bir alerjisi veya hassasiyetinin olup olmadığını yazılı olarak beyan edecek. Yemek menülerinin belirlenmesinde özel durumu olan öğrencilerin beslenme programlarına uygun hareket edilecek. MEB, ücretsiz bir öğün beslenme verilmesi programının sağlıklı ve sorunsuz şekilde yürütülmesi için valiliklerce tüm tedbirlerin alınması istendi. Beslenme hazırlanması ve sunumunda, Yemek/Beslenme Hazırlama ve Dağıtımı Kılavuzu’nda belirtilen hususlara titizlikle uyulacak.

Okullara diyetisyen desteği

Beslenme hazırlanırken Sağlık Bakanlığının ilgili programları gereğince az tuz tüketimine dikkat edilecek. Tatlılarda hiçbir şekilde yapay tatlandırıcı kullanılmayacak.

Menülerde sağlıklı beslenme için bulunması gereken besin ve besin grupları sırasıyla, süt ve ürünleri grubu, et, yumurta, kuru baklagiller ve yağlı tohumlar grubu, ekmek ve tahıllar grubu, sebze ve meyveler grubu olacak.

Okullara gönderilen yemeklerin okullarda oluşturulacak komisyon tarafından haftalık belirlenen menü listelerine ve gramajlarına uygun olup olmadığı kontrol edilerek alınacak.

Bakanlık tarafından okul öncesi eğitim kurumları için dengeli beslenme ilkelerine uygun örnek menüler hazırlanarak illere gönderildi. Kendi menülerini yapacak okul, il ve ilçe halk sağlığı merkezlerinden diyetisyen desteği alacak.

Komisyonlar kurulacak

Her il ve ilçede temel eğitim biriminden sorumlu müdür yardımcısı veya şube müdürü başkanlığında en az bir anaokulu müdürü, bir ana sınıfı olan okul müdürü ve varsa beslenme üreten okul müdüründen oluşan bir komisyon kurulacak. Komisyon tarafından periyodik aralıklarla ücretsiz bir öğün beslenme verilmesi programına ilişkin süreçler konusunda rehberlik ve denetim yapılacak.

Örnek Menüler Hazırlandı


Yemek/Beslenme Hazırlama ve Dağıtımı Kılavuzu’nda, okullarda beslenme hizmeti süreçleri detaylarıyla yer aldı. Söz konusu kılavuz Sağlık Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bu konudaki mevcut mevzuat ve çalışmaları referans alınarak oluşturuldu.

Günlük enerji ve besin ögelerinin yeterli ve dengeli bir şekilde karşılanabilmesi için çocukların tüketmeleri gereken besinlerin iyi kalitede ve yeterli miktarlarda olmasına dikkat edilecek. Beslenme hizmetleri kapsamında sağlıklı beslenme ilkelerine uygun menüler planlanacak, bunun yanı sıra çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandıracak eğitimlerin verilmesi de sağlanacak.