Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında Afşin’de okullarda 46 kişi görevlendirecek. Program başvuruları İŞKUR e-şube ve ALO-170 iletişim hattı üzerinden yapılacak.

Elbistan İŞKUR Hizmet Merkezi Müdürü Savaş Kurt, kurum tarafından yürütülen Toplum Yararına Program’a (TYP) ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.

Afşin’deki okullarda toplam 46 kişinin istihdam edileceğini bildiren Kurt, “12 Eylül 2022 – 26 Ocak 2023 tarihleri arasında Afşin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki okullarda bakım onarım ve temizlik işlerinde çalıştırılmak üzere 46 kişi istihdam edilecektir. Hizmet Merkezimiz görev alanındaki Afşin’de 46 kişi, Elbistan’da 73, Nurhak’ta 15 kişi, Ekinözü’nde 15 kişi istihdam edilecektir. Program başvuruları 24 Ağustos- 28 Ağustos 2022 tarihleri arasında İŞKUR e-şube( https://esube.iskur.gov.tr/ ) ve ALO-170 iletişim hattı üzerinden alınacaktır” dedi. 

Katılımcıların 2 ayrı liste üzerinden noter huzurunda çekilecek kura ile belirleneceğine işaret eden Kurt, Başvuru sonrası katılımcılar belirlenirken oluşturulan iki listeden belirlenecektir. 1. listede kadınlar, 35 yaş üstü bireyler, engelliler, eski hükümlüler, terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yararlananlar katılımcı olarak belirlenecek. Ancak birinci listedekilerin sayısının katılımcı sayısından az olması halinde, bu kişiler noter kurasına/liste yöntemine tabi tutulmadan asıl katılımcı olarak kabul edilecektir. Kalan kontenjan, 2. listeden noter kurası ile tespit edilecektir” ifadelerini kullandı.

Bir katılımcının TYP’den en fazla dokuz ay yararlanabileceğini anımsatan İŞKUR Elbistan Hizmet Merkezi Müdürü Savaş Kurt, daha önce başlayıp biten TYP’lerde dokuz ay yararlanma süresini dolduran katılımcıların başvurularının alınmayacağına dikkati çekti.

Kurt, “TYP’ye katılmak için adres beyanını değiştirdiği ve/veya diğer katılım şartlarında muvazaalı olarak değişiklik yaptığı belirlenen katılımcıların programdan çıkarılabileceği konusunda bilgi verilmesi ve iletişim bilgilerinin erişim sağlanabilmesi için güncellenmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Elbistan İŞKUR Hizmet Merkezi Savaş Kurt, başvuru süresinin 28 Ağustos’ta sona ereceğini ve noter huzurunda çekilecek kura tarihi ile yerinin başvuru sürecinin tamamlanmasına müteakip açıklanacağını ekledi.