Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren Göknur Makine, 90 metrekarelik işyeriyle başladı şimdi dünyaya ihracat yapıyor.

Çelik mutfak eşyası üreten firmalara yönelik makina imalatı yapan Göknur Makina, şirket Müdürü Fatih Bozkurt, artık yurtdışı satışlarına başladıklarını söyledi. Bozkurt Kahramanmaraş'ın 2000'li yıllarda yurtdışından ithal ettiği ürünleri artık yurtdışına ihraç ediyoruz, ülke ekonomisine 'de katkı sağlıyor olmaktan dolayı 'Gururluyuz' dedi.

1995'de kurulan Göknur Makine şu an 10 kişilik profesyonel mühendis ve 60-70 çalışanı var. 2500 metrekare yerde makine, elektronik kart tamiri, malzeme satışı ve otomasyon işleri yapılıyor. Yaklaşık 10 yıldır da metal mutfak eşya üretimi yapan firmalara makina imalatıyla ilgilenen Göknur Makine 1995'lerde işe sadece elektronik kart tamiriyle başladı.

GELİŞTİRİLEN ÜRÜNLE ARGE, KOSGEB, TUBİTAK DESTEKLİ

"Çelik sanayinin Kahramanmaraş'ta gelişmeye başladığı 2000'li yıllarda biz de metal mutfak üreticisi firmalara makina imalatına başladık. Bunlar otomasyona yönelik makinalar" diyen Bozkurt, yaptıkları transfer sistemleriyle ve tasarımlarla işçiliği ortadan kaldırarak otomatik olarak çalışmalarına imkânı verdiklerini söylüyor. Dolayısıyla müşterilerinin daha iş güvenlikli ve daha verimli çalıştığını ifade eden Bozkurt "Geliştirdiğimiz ürünler ARGE ve İnnovasyon ile yürüyor. Her zaman bir öncekinden daha iyisini yapmaya çalışıyoruz. Bunun yanında yanmaz yapışmaz tava tencere imalatı yapılan makinaların taban tornalama, maça kaynak makinaları, fırınlar, yıkama üniteleri, presler, otomatik yüklemeler gibi işler yapılıyor. Şu an geldiğimiz noktada ise bir fabrikaya komple anahtar teslimi yapabilecek konumdayız" diyor.

METAL MUTFAK EŞYASI ÜTETİMİNDE KULLANILAN MAKİNE İTHALATININ ÖNÜNÜ KESTİK

Şehir ve yurt dışında şubeleşme düşüncesi olmayan Bozkurt imalatın merkezi olarak düşündüğü Kahramanmaraş'ta yapılanma fikrinde. "Sadece servis ağı uzun olsun diye buradan destekle İstanbul ve yurtdışına uzanabilecek montaj ve arıza teknik servis ekiplerimizi kurduk" diyen Bozkurt bünyelerine kattıkları stajyerle Kahramanmaraş'a nitelikli eleman kazandırdıklarını söylüyor. En büyük sıkıntılarının eleman yetişmemesi olduğuna dikkat çeken Bozkurt ilerleyen günlerdeki hedeflerini şöyle anlattı: "Biz bunları yetiştiriyoruz ve bir yandan okul hizmeti görüyoruz. Hedeflerimiz Avrupa ülkelerine makinalar satmak. Belki çok büyük ihracatlar yapmadık ama çok büyük satışlarımızla metal mutfak eşyalarındaki satışlarımızla sektörün ağırlıklı olarak İtalya'dan yapılan alımlarının önünü kesmiş olduk. Böylelikle ülkenin ihracat ve cari açığını kapatma noktasında ülkemize vatan borcumuzu ödemiş oluyoruz."

7/24 SERVİS AĞI

Göknur makine olarak teknik servis işlemleri makinayı imal etmek kadar önemlidir diyen Bozkurt, Her yıl makine parkurunda yeni yatırımlar yapıyoruz, son beş yılda 5 milyon lira civarında makine parkur yatırımı yaptık. Şehrimizde bu derece alt yapıya yatırım yapan başka bir firma yok. Ayrıca bizim en önemli özelliğimiz günün her vaktinde servis hizmeti vermek. Bizim makinelerimizle çalışan fabrikaların bir an bile durma gibi bir lüksü yok, çünkü bir makinanın bir bölümünde oluşacak bir arızası, o bölümün arıza giderilene kadar çalışmaması demektir. Bu yüzden bir arıza olduğunda ekiplerimiz arızaya kısa süre içerisinde müdahale ederek sıkıntıyı gidermesi gerekiyor. Göknur makine olarak teknik servis işlemleri makinayı imal etmek kadar önemlidir. Bu itibarla hangi şehir yâda ülkede olursa olsun müşterilerimizin yanındayız, tesislerinde oluşabilecek arızalarda günü birlik müdahale eden çok güçlü teknik servis ağına sahibiz.

MISIR'A SATIŞLAR DEVAM EDİYOR

Avrupa, Amerika, Rusya ve Orta Asya ülkelerine daha fazla makina satmayı hedeflediklerini de sözlerine ekleyen Bozkurt, Mısır'a zaten şu anda satışlarının devam ettiğinin de altını çiziyor. Yurt dışı fuarlara katılarak portföylerini geliştirmek istediklerini dile getirendi. Bozkurt "Yurt dışı fuarlarına katılarak şehrimizi temsil ediyoruz. Ayrıca 2000'li yıllarda ithal ettiğimiz metal mutfak eşyalarını şu an bizler ihraç eder duruma geldik. Bununla da gurur duyuyoruz" Bu itibarla gücümüze güç katan firmalara teşekkür ediyoruz.