Kahramanmaraş'ta yaşayan 20 yaşındaki Enes Cenneter dünyada nadir görülen, Türkiye'de sayılı kişilerde olduğu tahmin edilen Pachydermoperiostosis ve 'erken yaşlanma' hastalığına karşı mücadele veriyor.

Pazarcık ilçesi Dehliz köyü Bölükçam Mahallesi'nde yaşayan 20 yaşındaki Enes Cenneter, 15 yaşından itibaren ortaya çıkan ve yaşamını zorlaştıran hastalığından kurtulmak istiyor.

Cenneter, "Hastalığımın akraba evliliğinden kaynaklı bir hastalık olduğunu söylüyorlar. Pachydermoperiostosis adında bir hastalık. Ellerde, ayaklarda ve bacaklarda büyüme oluyor. Alnımda kırışma ve yaşlı bir görüntü oluşturuyor. Doktorlar akraba evliliğinden dolayı olduğunu, genlerde kalıcı imitasyona uğrayan zararlı genler almışım, hem anneden hem babadan. Günlük yaşantım da bacaklarımın, ellerim şiş olduğu için zorluyorum. Yüzümün görüntüsü beni olumsuz etkiliyor" dedi.

15 yaşından itibaren ortaya çıkan bir hastalık olduğunu söyleyen Cenneter, "Bilinmeyen bir hastalık ve tek istediğim eğer tedavisi varsa tedavi olmak. Araştırmalarım da 10 yıl süren bir hastalık olduğunu öğrendim.25 yaşıma kadar sürecek tahminen. Kendimi hep aynı gördüğüm için değişimi tam anlayamıyorum. Ben fazla yürüyemiyorum. Dondurma dükkanında çalışıyorum. Ayakta kaldığım için çok fazla ağrı, sızı oluyor. Bana garip bakıyorlar. Durumumu herkese izah edemiyorum. 20 yaşındayım ama herkes bana 40 yaşındaymışım gibi muamele gösteriyor" dedi.

Kaynak: Şükrü Kartal