" ( Resûlüm!) Sen, Rabbinin yoluna hikmet ve güzel öğütle çağır ve onlarla en güzel şekilde mücadele et! Rabbin, kendi yolundan sapanları en iyi bilendir ve O, hidayete erenleri de çok iyi bilir. " ( Nahl sûresi, âyet 125 )

" Yoksa geceleyin secde ederek ve kıyamda durarak ibadet eden, ahiretten çekinen ve Rabbinin rahmetini dileyen kimse ( o inkârcı gibi) midir? ( Resûlüm!) De ki: Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Doğrusu ancak akıl sahipleri bunları hakkıyla düşünür." ( Zümer sûresi, âyet 9 )

Malum olduğu üzere, her yıl 24 Kasım günleri, " Öğretmenler Günü"dür!.. Böylesi aydınlık bir günün, Kur'an'da defalarca zikredilen böylesi bir zaman diliminin, öncelikle öğrencilerimize, öğrencilerin anne-babalarına, öğretmenlerimize, hayırlı olmasını, bereketli, dolu dolu geçmesini diler, öğretmenlerimizin ellerinden öperiz.

Hakikaten, öğretmen denince, hemen aklımıza Resûlullah (sav) ve sahabe-i kiram gelmektedir. Çünkü, aziz Peygamberimiz (sav); öğretmenliğe Cebel-i Hira'da başlamış, o gündür bu gündür onun izinden yürüyen, onun adımlarını takip eden nesli de, bu ulvi, kutsal görevi aksatmadan, ınkıta uğratmadan devam ettirmektedir!..

Öğretmenlerimiz çile ve çilekeş insanlardır!.. Dostları ne kadar çok ise onların, düşmanları da, hasımları da o kadar tükenmez, " İt Sürüsü" gibi sokaklarda onun yolunu gözlemektedir.

Oysa, öğretmen; bir politik düşüncenin, eğri-büğrü bir yolun adamı değildir!.. Hal böyle iken, niçin sağcı, solcu kamplara ayrılarak, kendisine emanet edilen körpe yavruların beyinlerine solculuğu, sosyalizmi, komünizmi ve her türlü batıl, sapık ideolojileri enjekte etsin ki?

Öğretmenin dünyasını iyi anlamak, iyi algılamak gerekir!.. Öğretmen; büyük davaların, Kur'an neslinin rehberidir!.. Onun gözü, sürekli ufuklarda, beyin yapısı, kalbi duyguları, " öğrencime ne verebilirim?" düşüncesindedir!..

Öğretmenin hedefleri, taa ilerileri hedeflemekte, Ay'ın fethini, Mars'a çıkmanın yollarını, gökleri kolaçan etmenin yollarını aramaktır!..

Matematik de, fizikte, kimyada, cebirde, biyoloji ve psikolojide ve benzeri ilim dallarında kainatı fethetme, çağları kuşatma azmindedir!.. Felsefede, mantıkda, sosyolojide, sürekli üstadlarını düşünerek, Kindi'nin, Gazali'nin, Farabi'nin, İbni Sina'nın, İbni Haldun'un yolundan gitme niyetindedir.

Öğretmen; ilmi birbirinden ayırmaz, " şu dünya ilmi" " şu ahiret ilmi" demeden, gecesini gündüzüne katarak, adım atar, nesil yetiştirmeye çalışır!..

Verilen görevi bihakkın yapar!.. Atandığı, tayin edildiği yer, neresi olursa olsun, korkmadan, ürkmeden oraya koşar; Çukur, Diyarbakır, terörist demez, korkmaz, Hakkari'ye de koşar, Cizre'ye de küheylanlar gibi koşar gider!..

Ama, ne hazindir ki, onun yoluna dikilmiş terörist, elinde yağlı hançeri ile, öğretmen katletmek, öğrencilerini ser sefil bırakmak, okulları yakmak için gözü dönmüş bir şekilde beklemektedir!..

Böylelikle, nice nice tertemiz, pırıl pırıl Anadolu çocukları, teröristin kurşunlarına hedef oldu, okulları yakıldı ve böylelikle Hakk'a yürümüş oldular.. Şehid öğretmenlere rahmet diliyorum.

Öğretmenlerimizin işi, sadece okullarda ders vermek, öğrencilerle hemhal olmak değildir!.. Şayet imam mihrabta yok ise, öğretmen imamdır, kürsüde vaizdir, minarede müezzindir!.. Onun içindir ki;

Gelin ey milleti Müslümanlar!.. Tüm öğretmenlerimize sahip çıkalım!.. Her halimizle, onlara destek olarak, çocuklarımızın iyi eğitim, muntazam bir öğretim almalarını temin edelim!..

Eğitim-öğretime destek olalım ki, yarınlar da, ülkemiz fakirliği, yokluğu, yolsuzluğu, ihmali, ihmal edilmişliği, cehaleti, cahil kalmayı yaşamasın!..

Netice olarak;

Öğretmenlerimizin böylesi özel günlerini kutluyorum!.. Kendilerine başarılar diliyorum.. Ayaklarına her hangi bir taş, tümsek dokunmasın!.. Çıkmış oldukları yol; kendilerine mübarek olsun, mutlu olsun!.. Karşılarına yılan, çiyan, akrep, zehirli varlık çıkmasın!..

Öğretmenlerimiz; bu milletin rehberleridir!.. Her alanda rehber!.. Eğitimde, öğretimde, düğünde, dernekte, sporda, futbolda, güreşte, musikide, dini alanlarda da!..

Millet olarak, öğretmenlerden istifade yollarına bakmalıyız!.. Çocuklarımız müstefid olduğu gibi, öğrencilerin anne-babaları da yararlanmalı, onlardan okuma, yazma, tarih, coğrafya, öğüt, nasihat almalıdırlar!.. Dolayısıyla,

24 Kasım öğretmenler gününün, hayırlı olmasını niyaz eder, tüm öğretmenlerimizin özel günlerini kutlarım.. Selam ve dua ile..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner372