Kategoriler

www.yesilafsin.com

Afşin’de İlk Politik Girişimler

Afşin’de Eminsu Derneği ve 1963 Belediye Seçimi 

Muhasebeci Ömer Özssoy: 1960 yılında ordudan atılan subaylar Eminsu ismiyle Türkiye çapında dernekleşmeğe gittiler. Bu subaylar bir halk hareketi oluşturmak için derneğe sivil şahısların da katılmasını sağlamışlardı. Afşin’de Eminsu Derneğinin faaliyetlerini Süllü Yusuf Demir ile Kipritoğlu Ahmet Şahin yürütüyordu. 1963 yılında Afşin’de Belediye başkanlığı seçiminde AP’den Ali Aksakal, CHP’den Kemal Ertekin aday oldular. Ben de Bağımsız Aday oldum. Seçiminin arefesinde bir gün bu Eminsu Derneği üyeleri olan Yusuf Demir ile Ahmet Şahin bana gelerek, şartlarımızı kabul edersen biz seni destekleyeceğiz, dediler. Ben de şartlarınız nedir, dedim. Onlar, namuslu kişileri işbaşı, namussuzları belediyeden çıkaracağına nikahıyın üzerine yemin edeceksin, dediler. Ben namusu, nikahı ağzıma almam, siz kimi destekliyorsanız, destekleyin dedim ve seçime girdim. Ben 569, Ali Aksakal 600 oy aldı. Kemal Ertekin de 700 oy alarak Belediye başkanı seçildi. İki sağ aday bir türlü anlaşamayınca CHP Afşin’de belediye başkanlığını almış oldu.

Atilla İmamoğlu: Afşin’in onuncu politik girişimi yapan hemşerimiz Hanifi Belli (Hacıömeroğlu) 1961 Seçimlerinde 5. sıra Maraş AP adayı olup çok az bir oy farkıyla milletvekili olamadı. 

Afşin’in politik deneyim nihayet sonuç vermiş ve Belediye Başkanı olan Atilla İmamoğlu 1969 seçimlerinde AP’den Maraş’ın Afşin’li mebusu olarak TBMM’ye girmiştir.

 

Hemşerimiz Doğan Bozkurt, 1978 Mahalli Seçiminde, CHP’li Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal ile Afşin’de seçim kürsüsünde. Doğan Bozkurt’un Özel Albümünden.

 

Atilla İmamoğlu: Afşin’in politik girişiminde 1977 seçimlerinde Arıtaşlı hemşerimiz Hasan Dikici MSP’den Maraş’ın Afşin’li milletvekili olarak seçilmiştir. Bu seçimde ben, AP’nin genel idare kurulunda veto (adaylığı tercih edilmeme) edildiğim için bağımsız milletvekili olarak bölgemizden aday oldum, 10 bin oy almama karşın milletvekili seçilemedim.

 

Hemşerimiz Doğan Bozkurt, Başbakanlıkta Süleyman Demirel ile. Doğan Bozkurt’un Özel Albümünden.

 

1987 Genel Seçimlerinde hemşerilerimiz, Atilla İmamoğlu Doğru Yol Partisi’nden, Hasan Dikici de RP’den, ikinci kez milletvekili seçilmişlerdir.  

1991 Seçimlerinde hemşerimiz Hasan Dikici RP’sinden tekrar milletvekili seçilmiştir.

1991’den sonra Ankara, Maraş’ın ikinci büyük ilçesi olan Afşin’i görmezden gelmiş ve o tarihten bu yana ilçemizden milletvekili çıkmamıştır. Ancak 1 Kasım 2015 Genel Seçiminde hemşerilerimiz Mehmet İlker Çitil AK Partiden, Fahrettin Oğuz Tor da MHP’den milletvekili seçilmişlerdir.

Yerel seçimlerde ise 1968’de AP’den Atilla İmamoğlu Belediye Başkanı seçilmiştir. 1969 yılında ilk kez, 1973’te de ikinci kez Hanifi Hacıömeroğlu AP’den Belediye Başkanı seçilmiştir. Doğan Bozkurt ise, 1978 yılnda CHP’den Belediye Başkanı seçilmiştir. 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle gelen ara dönemden sonra 1984’te Şeref Paköz ANAP, 1989’da Ergün Ertekin MHP (iki dönem), 1999’da Yalçın Demir DYP, 2004’te İrfan Gedikbaşı ve 2009’de Fazlı Aydoğan AK Partiden Afşin Belediye başkanı seçilmişlerdir. 30 Mart 2014 Yerel seçiminde Mehmet Fatih Güven AK Partiden Afşin Belediye Başkanı seçilmiştir. 

 

Yorumlar