Kategoriler

www.yesilafsin.com

Misafir ettikleri leyleklerin rahatı için her şeyi düşünüyorlar

 Kahramanmaraş'ta leyleklerin yaklaşık 60 yıl önce yuva yaptığı dört mahallenin sakinleri, kuşların rahatsız olmaması için eskiyen direkleri sökmüyor, zarar gören cami minaresini onarmıyor. 

Merkez Onikişubat ilçesine bağlı Kumarlı, Kaynar ve Çukurhisar mahalleleri ile Elbistan ilçesinin Çiçek Mahallesi, yaklaşık 60 yıldır leyleklere ev sahipliği yapıyor. 

Mahalle içlerindeki ahşap direklere ve bir minareye yuva yapan leylekler, tüm mahalleli tarafından korunuyor. Çocukların kuşlara taş atmaması için uyarılarda bulunan vatandaşlar, yuvaların zarar görmemesi için de her türlü önlemi alıyor.

Yarım asrı aşkın süredir aynı yuvaları kullanan leyleklerin yavruları da buralarda dünyaya geliyor.

Mart ayı sonunda bölgeye gelen leylekler, sonbaharda sıcak iklimlerin yolunu tutuyor.

- "Misafirlerimiz bizim korumamız altında"

Kumarlı Mahallesi Muhtarı Celal Daşçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğundan beri her yıl gelen leylekleri gözleri gibi koruduklarını söyledi.

Herhangi bir zarar görmeden leyleklerin hayatlarını bölgede yarım asrı aşkın süredir devam ettirdiğini ifade eden Daşçı, "Bu bölgede Kaynar, Kumarlı ve Çukurhisar mahallelerinde misafirlerimiz var. Mahallemizdeki misafirlerimizi korumaya özen gösteriyoruz. Elektrik direklerimiz yenileme geçirdi ancak biz yıllardan beri leylekler ağaç direğe yuva yaptığı için söktürmedik. Bu şekilde yuvaları koruma altına aldık. İnsanlık açısından böyle bir çalışma yaptık." diye konuştu.

Mahalle sakinlerinden 65 yaşındaki Ömer Yozcu ise doğduğundan bu yana leyleklerin köye geldiğini ve direklerin üstüne yuva yaptığını belirtti.

Oğlunun da sürekli leyleklerin daha kolay yuva yapması için ağaç dallarıyla yardımcı olmaya çalıştığını anlatan Yozcu, "Misafirlerimiz bizim korumamız altında." dedi.

Çiçek Mahallesi sakinlerinden 83 yaşındaki Vahap Türk de leyleklerin minare yapıldığı yıldan bu yana aralıksız geldiklerini aktardı.

Geçmişte yuva yaptıkları minareye yıldırım düştüğünü, sonrasında kuşların yuvalarını yeniden yaptığını dile getiren Türk, "Biz de onlar yuvasız kalmasın diye minareyi onarmaktan vazgeçtik. Yıllardır aynı şekilde duruyor." ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Bölge Haberleri
71 Kez Görüntülendi.
Uyuşturucu operasyonunda 3 kişi tutuklandı
Bölge Haberleri
29 Kez Görüntülendi.
Bir ayda 21 bin araç denetlendi
Bölge Haberleri
33 Kez Görüntülendi.
Aranan şüphelilere yönelik operasyonda 25 tutuklama
Bölge Haberleri
128 Kez Görüntülendi.
Trafik kazası: 4 yaralı
Vefatlar
372 Kez Görüntülendi.
Mahmut Yalçın Vefat Etti
Vefatlar
456 Kez Görüntülendi.
Kadir Yılmaz Vefat Etti
Bölge Haberleri
451 Kez Görüntülendi.
Arazi anlaşmazlığı yüzünden öldürülen çiftin cenazeleri toprağa verildi
Bölge Haberleri
322 Kez Görüntülendi.
2 otomobil çarpıştı: 1 ölü, 4 yaralı
Bölge Haberleri
363 Kez Görüntülendi.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan, Veda Etti
Bölge Haberleri
180 Kez Görüntülendi.
220 milyon liralık yatırım başvurusu yapıldı