Kategoriler

www.yesilafsin.com

Karakuz Barajı İçin İlk Adım Atıldı

Afşin’de 130 bin dönüm araziyi suya kavuşturmak için Hurman Çayı üzerine inşa edilecek Karakuz Barajı, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılacak.

Yapımı yıllardır ertelenen ve çiftçinin dört gözle beklediği Karakuz Barajı’nın yapımı için ilk somut adım atıldı. TOKİ, Afşin’de dev projenin yapım ve sulama inşaatı projelerini peş peşe yapacak. TOKİ, ilk etapta sulama inşaatı için 24 Haziran’da ihale düzenleyecek.

Altunelma, Arıtaş, Çobanbeyli, Kötüre, Berçenek, Ördek, Alimpınar ve Çomudüz mahallelerindeki tarım arazileri başta olmak üzere bölge çiftçisi için kurtarıcı gözüyle bakılan Karakuz Barajı’nın yapım ve sulama inşaatıyla ilgili ihale takvimi belli oldu. Brüt olarak 130 bin 714 dekar araziyi suya kavuşturacak olan Karakuz Barajı’nın yapımını ve sulama projesini, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) üstlenecek.

Daha önceden termik santrallere soğutma suyu da temin edileceği için maliyeti EÜAŞ Genel Müdürlüğü tarafından karşılanmak üzere Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü’nce (DSİ) yapımı kararlaştırılan Karakuz Barajı’nın inşası, TOKİ’nin uhdesine geçti. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 10’dan fazla mahalledeki arazileri suya kavuşturacak proje için ilk etapta tek ihale yayımladı.

10 Mayıs’ta yayımlanan ihalede, baraj gövdesi ile sulama inşaatının birlikte yapılacağı bilgisi yer aldı. Borulu sistem şebekesi ve sanat yapıları vs. tüm imalatların yapımı ile sulama şebekesi aktif hale getirildikten sonra 36 aylık işletme bakım ve onarım işini kapsayan ihalede değişikliğe gidildi.

Yayımlanan yeni ihale dokümanında barajın yapım işi kısmı çıkarıldı. Yeniden yayımlanan ihale, sulama projesi ile sınırlı tutuldu. Yer tesliminden itibaren 720 takvim gününde bitirilmesi öngörülen proje için ihale tarihi olarak da 24 Haziran belirlendi.

Karakuz Barajı’nın sulama sistemi ise kapalı borulu sistem olacak.

Projede, açık kanal sistemi bulunmayacak. Baraj inşaatı için yapılacak ihalenin tarihi ise önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

C Termik Santrali’nin de soğutma suyunun karşılanacağı Karakuz Barajı, Hurman Çayı üzerine inşa edilecek. Adatepe Barajı’nın gövdesi örnek alınarak, kil çekirdekli kaya dolgu tipinde yapılacak. Karakuz Barajı’nın toplam 130 bin 714 dönüm arazi sulaması ön görülüyor.

Karakuz Barajı’ndan aynı zamanda yeni kurulacak olan Afşin- Elbistan C Termik Santrali’ne soğutma suyu verilecek. Karakuz Barajı’ndan Altunelma, Arıtaş, Çobanbeyli, Kötüre, Berçenek, Ördek, Alimpınar ve Çomudüz mahallelerindeki tarım arazileri sulanacak. Ayrıca baraj dip savağında tesis edilecek hidroelektrik santrali ile elektrik üretilecek.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Eğitim
42 Kez Görüntülendi.
Milli Eğitim Bakanı Selçuk: 31 Ağustos'ta okullarımızın kapılarını açacak şekilde tedbirlerimizi alıyoruz
Bölge Haberleri
156 Kez Görüntülendi.
Vali Coşkun, Kale Tepe Jandarma Üs Bölgesi'nde inceleme yaptı
Bölge Haberleri
244 Kez Görüntülendi.
Avrupa'dan Kahramanmaraş Havalimanı'na ilk kez iniş yapan yolcu uçağı törenle karşılandı
Bölge Haberleri
71 Kez Görüntülendi.
Pazarcık'ta terör örgütü PKK/KCK operasyonunda 4 şüpheli tutuklandı
Bölge Haberleri
102 Kez Görüntülendi.
Anız yangını ormana sıçradı
Bölge Haberleri
306 Kez Görüntülendi.
Bir yerleşim bölgesi karantinaya alındı
Bölge Haberleri
58 Kez Görüntülendi.
Elbistan'da 113 kök hint keneviri ele geçirildi
Eğitim
35 Kez Görüntülendi.
MEB, EBA platformunda İngilizce yaz okulu dersleri başlattı
Vefatlar
220 Kez Görüntülendi.
Fatma Çevik vefat etti
Vefatlar
396 Kez Görüntülendi.
Zeynep Peköz vefat etti