Kategoriler

www.yesilafsin.com

"Kaçak sigara artmıştır"

MHP MYK Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, kamuoyunda “Sağlıkta Şiddet Yasası” olarak bilinen yasa teklifi üzerine “Tütün ve tütün ürünleri” konusunda konuştu.

MHP MYK Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, kamuoyunda “Sağlıkta Şiddet Yasası” olarak bilinen yasa teklifi üzerine “Tütün ve tütün ürünleri” konusunda konuştu.

TBMM'de MHP Grubu adına söz alan Kahramanmaraş Milletvekili Aycan “Bütün uğraşılara rağmen tütün ürünleri ile mücadele yetersizdir, fiyat politikalarına bağlı olarak kaçak sigara artmıştır. Nargile kullanımı ile ilgili yeterince kısıtlama yapılmamıştır.” dedi.

Aycan ” Dünyanın her yerinde tütünle ilgili benzer düzenlemeler vardır. Ekonomik anlamda da tütün, alkol ve uyuşturucu madde, kötü madde olarak değerlendirilir, bunun satışıyla ilgili kısıtlamalar da doğru düzenlemelerdir. Biz de tütün satışının kısıtlanmasıyla ilgili yapılan düzenlemeleri doğru buluyoruz. Fakat bir gerçeğe de dikkatinizi çekmek istiyorum. Maalesef, tüm bu önlemlere, çabalara rağmen… Ki bu çabalar yeni çabalar değildir, 2002’den sonra başlamış çabalar değildir. Bu çabalar bizim de hükûmet ortağı olduğumuz 57’nci Hükûmette, hatta daha önce, 90’lı yıllarda başlayan bir mücadeledir. Özellikle, tütünle mücadelede Sağlık Bakanı Bülent Akarcalı’yı da anmak lazım. İlk düzenlemeyi yapan kişi Bülent Akarcalı’dır. Ondan sonraki dönemde Sağlık Bakanlığı olarak 57’nci Hükûmet döneminde de bizzat o dönemde çalışırken biz de tütünle ilgili birtakım düzenlemeler, kampanyalar yaptık. Bu ürünlerin satışıyla ilgili ya da tütün ürünleri kullanımının kısıtlanması, buna başlayan insanların bundan caydırılmasıyla ilgili birçok çalışma yaptık. Tabii, 2002 sonrasında Adalet ve Kalkınma Partisi de bununla ilgili düzenlemeler yaptı ama şu an durumun iyi gitmediğini düşünüyorum. Sigara başlamada hâlâ bir sorun yaşıyoruz, sigara kullanımında bir sorun yaşıyoruz, sigara tüketiminde sorun yaşıyoruz. Hatta milletvekillerimiz Meclis içerisinde sigara tüketiyorlar. Şimdi, bu konuda esas sorun, çocuklarımız sigaraya başlıyor ve sigara tüketimi de azalmamış bulunuyor. Fakat burada çok daha tehlikeli bir durum var, bunun fiyat politikasından kaynaklanan bir durum olduğunu düşünüyorum. Bu sigaraların fiyatının çok yüksek olması daha tehlikeli bir durumu ortaya çıkartıyor, kaçak sigara satışı artıyor. Şimdi, satışı kısıtlamak için birtakım düzenlemeler yaparken Ulus’ta, Kızılay’da açıkta, tezgahlarda sigara satılmaktadır, hatta ne olduğu belirsiz sigaralar satılmaktadır. Ve bu sigaralar 3 lira, 5 lira daha ucuz diye bunu almakta vatandaş, ne olduğu belirsiz sigaralar tüketilmektedir. Üstelik bu sigaralar veya bu tür uyuşturucu maddeler zaten özellikle terör örgütleri tarafından yönetilmektedir ve çok ciddi ayrı bir sorunla karşı karşıyayız. Maalesef ülkemizde tütün ürünlerinin satışı, alkol kullanımı, hatta hatta madde kullanımı ilkokul çocuklarının seviyesine kadar inmiş durumdadır ve bu çok vahim bir durumdadır.
Bir diğer konu da tabii ki bununla ilgili, nargile konusudur. Sigarayla ilgili yaptığımız kısıtlamalara nargile kullanımıyla ilgili herhangi bir kısıtlama yapılmamaktadır oysa nargile daha tehlikeli bir durumu ifade etmekte, daha çok solunumu, “inhale” edilmeyi gerçekleştirdiğinden daha fazla risk taşıyan bir durumdur. Onun için bunlarla ilgili mutlaka önlem alınması lazım.” açıklamasında bulundu.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Bölge Haberleri
305 Kez Görüntülendi.
Armut ağacı aralık ayında da meyve veriyor
Gündem
143 Kez Görüntülendi.
Ön Hac Kayıtları Başladı
Bölge Haberleri
175 Kez Görüntülendi.
Okul Sporları Turnuvaları Coşkulu Ödül Töreniyle Son Buldu
Bölge Haberleri
114 Kez Görüntülendi.
Elbistan'da güvenlik korucuları yemin etti
Bölge Haberleri
317 Kez Görüntülendi.
Ali Öztunç, Partisinin Büyükşehir Adayı Oldu!
Ekonomi
19 Kez Görüntülendi.
Denetimler haksız fiyat artışlarını düşürdü
Ekonomi
46 Kez Görüntülendi.
Otomobilde yerliye yöneldik
Bölge Haberleri
16 Kez Görüntülendi.
'e-Nabız' kullanıcısı 9 milyona ulaştı
Eğitim
68 Kez Görüntülendi.
Elbistan Belediyesinden eğitime destek
Bölge Haberleri
46 Kez Görüntülendi.
Almanya Başkonsolosu Wetter, Mahçiçek'i Ziyaret Etti