Kategoriler

www.yesilafsin.com

Kültür Evi’nin İlk Konferansı: “Kudüs Mescid-i Aksa ve Eshab-ı Kehf”

Afşin Belediyesi 2018 yılı kültürel etkinlikleri kapsamında Kudüs Mescid-i Aksa ve Eshab-ı Kehf’ konulu konferans düzenlendi.

Afşin Belediyesi 2018 yılı kültürel etkinlikleri kapsamında Kudüs Mescid-i Aksa ve Eshab-ı Kehf’ konulu konferans düzenlendi.

Afşin Belediyesi Kültür Evi’nin Afşin’e kazandırılmasının ardından ilk konferansa konuşmacı olarak Araştırmacı-Yazar Talha Uğurluel katıldı.

Afşin Belediyesi Kültür Evi Konferans Salonu’nda açılış konuşmasını gerçekleştiren Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, kültür evimizin ilk etkinliğini gerçekleştirmek Araştırmacı-Yazar Talha Uğurluel’e nasip oldu” dedi.

Güven, “Aslında Talha Uğurluel Beyefendiyle iki yıl önce İstanbul’da tanışma fırsatımız olmuştu ve davet etmiştik, neden olmasın dedi. Kendisine çok teşekkür ediyorum davetimize icabet etti. Kültür evimizin de ilk etkinliğini gerçekleştirmek kendilerine nasip oldu. Rabbime de hamd ediyorum, biz burayı yaparız demiştik, Rabbim Afşin’e bir kültür evi kazandırmayı bize nasip etti. Afşin’imize hayırlı uğurlu olsun diyerek sözü fazla uzatmak istemiyorum. Sizlere saygı ve hürmetlerimi sunuyorum” açıklamasında bulundu.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Tarihçi Yazar Talha Uğurluel, Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın Türkler ve İslamiyet açısından önemini anlattı.

Talha Uğurluel, yüz yıllar boyunca Türklerin Kudüs’te çok ciddi izler bıraktığını, bu nedenle Müslümanların ilk kıblesi olan Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın korunması gerektiğini ifade etti.

Uğurluel, “Kudüs, İslam’ın ilk kıblesi. Ancak Müslümanlar dışında Hıristiyanlar ve Yahudiler işgal etmek için her türlü yolu deniyorlar. Kudüs Hz. Âdem’den, Hz. Muhammed’e nice Peygamberin ayak bastığı, büyük medeniyetlerin izini barındıran bir şehirdir. Kutsal kelimesi, en çok Kudüs ile bütünleşiyor. Kudüs ve çevresinde farklı dinlere sahip olan insanlar, yüz yıllardır bir arada yaşıyor. Osmanlı’nın ve Sultan Abdülhamit Han'ın Kudüs'e büyük önem verdiğini, bugün hala ayakta olan yapılarda bunlar net bir şekilde görülüyor. Kudüs’ü sahiplenin ve hayatınızda en az bir Cuma namazını burada kılmalısınız. Mescid-i Aksa avlusu Allahu Teâlâ’nın dünya üzerinde kendisine ayırdığı en özel, en önemli mekanlardan bir tanesi ve burası bir asırdır adeta kapalı bir kutu, insanların zihninden silinmeye çalışılıyor. İnsanlar da buraya yeteri kadar önem göstermiyor. Mescid-i Aksa avlusunun içinde orada birçok medrese var, hankâh var. Bütün medreseler Filistinlilerin evi olmuş, bütün hankâhlarda Ürdünlülerin bürosu olmuş’’ dedi.

Peygamber efendimizin hadislerinde Kudüs’ü; “Yeryüzünde sadece üç yere Allah rızası için gidilir: Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksa” diyerek övdüğü bir yer olduğunu belirten Uğurluel; ‘’İnsanlarımız Mescid-i Aksa dendiğinde sadece bir yapıdan bahsedildiğini sanır. Halbuki Kur’an-ı Kerim’in bize anlattığı Mescid-i Aksa alelade bir bina değil, Allahu Teala’nın kıymet verdiği bir toprak parçasıdır” ifadelerini kullandı.

“Mescid-i Haram’da yapılan her bir ibadetin sevabı yüz bin ile,Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksa’da yapılan ibadetin sevabı ise bin ile çarpılmaktadır” diyen Uğurluel, ” Mescid-i Aksa’dan içeri girdiğimiz vakit bizi dikdörtgen bir arazi karşılar. Etrafı bir taraftan şehir surları diğer taraftan Memlük medreseleri ile çevirilidir. İçeride son derece kıymetli bir eser daha vardır. Kubbetü’s Sahra, yani Kaya Kubbesi, Kubbeden ziyade kayanın kendisi son derece kıymetlidir. AllahuTeala yeryüzünü yaratmaya bu kayadan başlamıştır. Birçok peygamber bu kayaya yüz sürmüş, altında ve üstünde kurbanlar kesmiş, ibadet etmiş daha önemlisi Peygamber Efendimiz bu kayanın üzerinde Miraç’a yükselmiştir. Beytü’lMakdis, Mukaddes Ev anlamına geliyor. Hz. Süleyman’ın mabedini buraya inşa ettiğini biliyoruz. AllahuTeala’nın kutsal saydığı bu yer ve yapılar bire bin sevabın olduğu alandır. Kuran-ı Kerim bu kutsal alandan Mescid-i Aksa olarak bahseder, yani Uzak Mescid’dir. Bu adla anılmasının sebebi ise Kabe’ye uzak olmasıdır. AllahuTeala yeryüzünde Kabe’nin kapladığı alan ile Mescid-i Aksa’nın kapladığı alanı kutsal saymıştı” ifadelerini kullandı.

‘Her ay Umre’ye gitmektense bir kez de Kudüs’e gidin’’

Mescid-i Aksa’nın, Kabe’den sonra en değerli ikinci toprak parçası olduğunun altını çizen Uğurluel, ‘’Bazen insanlar bana ayda bir Umre’ye gittiklerini söylüyorlar ben de onlara diyorum ki ayda bir Umre’ye gideceğine bir kere de Kudüs’e git. Orası yalnız bırakılmış, kimse yok, kalabalık yok sessiz sakin ve sizin sahip çıkmanızı bekliyor” dedi.

Oradaki siyasi, politik durumdan ve güvenlik endişesinden dolayı insanların gitmekten kaçınabileceğini belirten Uğurluel, ‘’Evet bir çok noktada İsrail askerleri görebilirsiniz ama siz Türk pasaportunuzu gösterdiğinizde orada her kapı size kolaylıkla açılır” dedi.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Bölge Haberleri
305 Kez Görüntülendi.
Armut ağacı aralık ayında da meyve veriyor
Gündem
143 Kez Görüntülendi.
Ön Hac Kayıtları Başladı
Bölge Haberleri
175 Kez Görüntülendi.
Okul Sporları Turnuvaları Coşkulu Ödül Töreniyle Son Buldu
Bölge Haberleri
114 Kez Görüntülendi.
Elbistan'da güvenlik korucuları yemin etti
Bölge Haberleri
317 Kez Görüntülendi.
Ali Öztunç, Partisinin Büyükşehir Adayı Oldu!
Ekonomi
19 Kez Görüntülendi.
Denetimler haksız fiyat artışlarını düşürdü
Ekonomi
46 Kez Görüntülendi.
Otomobilde yerliye yöneldik
Bölge Haberleri
16 Kez Görüntülendi.
'e-Nabız' kullanıcısı 9 milyona ulaştı
Eğitim
68 Kez Görüntülendi.
Elbistan Belediyesinden eğitime destek
Bölge Haberleri
46 Kez Görüntülendi.
Almanya Başkonsolosu Wetter, Mahçiçek'i Ziyaret Etti