Kategoriler

www.yesilafsin.com

MHP'li Aycan'ın TBMM'deki İlk Sorusu "A Termik Santrali" Oldu

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, Afşin – Elbistan A Termik Santralinin devir sürecinde yaşanan belirsizliği TBMM'ye taşıdı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, Afşin – Elbistan A Termik Santralinin devir sürecinde yaşanan belirsizliği TBMM'ye taşıdı.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan'ın ilk yazılı soru önergesi Afşin-Elbistan A Termik Santralinin Çelikler Holding’e devir süreci oldu. Aycan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan, Çelikler Holding'in, Afşin-Elbistan A Termik Santrali'nin işletme hakkını elinde bulunduran ERG-Verbund firmasının hisselerinin tamamını satın almasının ardından devir işlemi konusundaki süreci yazılı olarak cevaplandırılmasını istedi.

Yılda 3 milyar 500 milyon kw/h elektrik üretme kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük termik santrallerinden biri olan A Termik Santrali’nin geleceği hakkında kaygılarını dile getiren Aycan, “34 yılda 120 milyar 499 milyon 910 bin 550 kw/h (kilowatsaat) enerji üreten Afşin Elbistan A Termik Santrali bilindiği gibi Türkiye’nin en büyük termik santrallerinden biridir ve burada binlerce insan çalışmaktadır. Fakat yıllardır süren işletme hakkının devri ile ilgili söylentiler devam etmekte, bu da bölge halkında ve çalışanlarda endişeye sebep olmaktadır.” dedi.

 Aycan'ın, Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığı tarafından cevaplandırılması istediği soru önergesi şu şekilde:

" Afşin Elbistan Termik Santralinin geleceği ne olacaktır? Kamu işletmeye devam edecek midir? Yoksa tamamen veya kısmen işletme hakkı veya mülkiyeti devredilecek midir?

İşletme devredilir ise çalışanların durumu ne olacaktır?

Burada halen çalışan taşeron işçilerinin durumu ne olacaktır? Bu işçiler kadroya geçecekler midir? Geçecek ise ne zaman?"

MHP grubunun bu yasama döneminde ilk yazılı sorusunu soran Aycan’a Afşin-Elbistan Termik Santrali ile ilgili verilecek cevap merakla bekleniyor.

17 Aydır Şalterler Kapalı

Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nde 17 ay önce şalterler kapatılarak elektrik üretimine süresiz ara verildi. Ekonomiye katkısı kadar çevreye verdiği zararla da gündemden düşmeyen dev tesisteki üretim durdurma kararının, kapsamlı rehabilitasyon ihtiyacı nedeniyle alındığı belirtildi. Ekonomik ömrünü tamamladığı belirtilen A Termik Santrali, devredilmesi halinde yeni sahibi olacak şirket tarafından revizyona alınacak. Baca gazı filtre sistemi de bulunmayan santraldeki uzun süreli rehabilitasyon, milyarlarca dolarlık bir bütçeyi gerektirecek.

Yorumlar

salih kara 3 Ay Önce

MHP milletvekili-ymiş... Sayın Vekil soruyu önce Sayın D. Bahçeli'ye sor, o uygun görürse ilgili yere sorar...

Daha Fazla Haber
Bölge Haberleri
480 Kez Görüntülendi.
Yeni İlçe Sağlık Müdürlüğü Hizmet Binasında Sona Yaklaşıldı
Bölge Haberleri
156 Kez Görüntülendi.
‘Bende Varım’ Tiyatro Oyunu Afşin’de Sergilendi
Bölge Haberleri
219 Kez Görüntülendi.
Avukat Bozkurt, TBB Delegesi Seçildi
Bölge Haberleri
49 Kez Görüntülendi.
Türk edebiyatının "Beyaz Kartal"ı şiirleriyle yaşayacak
Bölge Haberleri
28 Kez Görüntülendi.
Başkan Erkoç: “Muhtarlarımız Mesai Arkadaşlarımızdır”
Sağlık
15 Kez Görüntülendi.
Türk bilim insanının ödüllü projesi kanser tedavisinde umut oldu
Eğitim
25 Kez Görüntülendi.
MEB mesleki eğitim kurumlarında ahşap oyuncak üretimi başlatıyor
Bilim, Teknoloji
16 Kez Görüntülendi.
Google Android’de değişiklik yapacak
Vefatlar
256 Kez Görüntülendi.
Sultan Ceran Vefat Etti
Sağlık
14 Kez Görüntülendi.
'Gebeliğe hazırlık aşamasında sağlıklı beslenme önemli'