Kategoriler

www.yesilafsin.com

MHP'li Tor'dan, NATO, ABD, Almanya, Hollanda'ya: 'Men dakka  dukka'

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, TBMM Genel Kurulunda, OHAL kapsamında çıkarılan 695 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) Kararnamenin görüşmelerinde MHP grubu adına söz aldı.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, TBMM Genel Kurulunda, OHAL kapsamında çıkarılan 695 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) Kararnamenin görüşmelerinde MHP grubu adına söz aldı.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, Türkiye'nin birliği ve bölünmez bütünlüğü ile Suriye'de terör örgütü PYD/PKK'nın zulmü altındaki halkın huzur ve güveni için yürütülen Afrin harekatının hayırlarla neticelenmesini dilediğini belirtti.

 Yöre halkının Türk askerlerine sıcak ilgisinin huzura ve güvene ne kadar susadıklarının göstergesi olduğunu ifade eden Tor, "Dara düştüğünde kapılarını açan Türk milletiyle yöre halkının gelecekte çok daha güzel günlere kavuşması en büyük dileğimizdir. Emperyalist devletler, teröristlere tırlar dolusu silahlar verseler de Suriye halkı bunların emellerini anlayacak ve fırsat vermeyecektir." dedi.

Tor, TSK'nın bölgenin ve NATO'nun en büyük ve güçlü ordularından birisi olduğunu dile getirerek bu zamana kadar da uluslararası camiada her zaman üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirdiğini vurguladı.

Türkiye'nin, yıllarca sınırlarının ihlal edildiğine, terörist unsurların saldırılarına maruz kaldığına dikkati çeken Tor, "Terör bir insanlık suçudur ve PKK, PYD, YPG ve DEAŞ da terör örgütleridir. NATO, ABD, Almanya,  Hollanda veya diğer ülkelerin yetkililerine söylemek isteriz ki 'men dakka  dukka'. Bunu da hep birlikte göreceğiz." diye konuştu.

Birlik ve bütünlüğe her şeyden çok ihtiyaç olduğu nu söyleyen Tor, şöyle devam etti:

"Bu sebeple birlik ve bütünlüğü bozacak her türlü davranıştan kaçınmamız gerektiği açıktır. Bakınız, Millî Eğitim Bakanlığı şubat ayında 20 bin öğretmen alacağını açıklamıştı. Bu defa Sayın Bakan 5 bin öğretmen daha alınacağını, sayının 25 bine çıkacağını... Beş yıl ücretli öğretmenlik yaparak öğretmenlik tecrübesini kazanmış kimselere üç katı kontenjana girme şartı olmadan mülakat hakkı verilecek, bununla ilgili bir yasal düzenleme gerekiyor. "Bu düzenlemeyi tamamladıktan sonra ikisini bir arada, şubat ayında duyurusuna geçeceğiz." diye açıklamalarda bulunmuştu. Hâlbuki, daha önce konuyla ilgili olarak kamuoyundan gelen tepkiler üzerine Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı "Şu anda böyle bir çalışmamız yok, böyle bir şey yok, bunlar yanlış." diyerek konuyu yalanlamıştı. Sayın Bakan ile Sayın Müsteşarın farklı ve çelişen açıklamalarda bulunmalarının ne anlama geldiği kendilerinin takdir edip bileceği bir konudur. Daha sonra konu Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan torba yasa tasarısında yer aldı. Tasarıda, beyanların dışında yeni bir düzenlemeyle karşılaşıldı. Ek ders ücreti karşılığında Millî Eğitim Bakanlığında görev yapmış olanların 540 gün sigorta primi ödemiş ve 2017 yılı KPSS'ye girmiş olmaları şartıyla 5 bin kişilik ek kontenjana kavuşabilecekleri öngörüldü.

Değerli arkadaşlar, ücretli öğretmenler için getirilen bu ayrıcalık, maddi olarak çok ihtiyacı olduğu hâlde ücretli öğretmenlik yapamayanlar açısından hakkının yenilmesine sebep olacaktır. Bu, yüz binlerce atama bekleyen öğretmenlere haksızlık da olacaktır. Bu konuda hak, vicdan, merhamet düşünülmeden, "Nasıl olsa geçmiş yıllarda ücretli öğretmen olarak görevlendirilenlerin çoğu bizden." diye düşünülüyorsa bu anlayışın ülkeye bir faydası olmamıştır, olmayacaktır. Konunun kamuoyunu, öğretmen adaylarını ve ailelerini ilgilendiren kısmı, biraz ilgisi bulunan hemen herkes bilir ki ücretli öğretmen kesinlikle sübjektif yöntemlerle görevlendirilirler. Son yıllarda, ücretli öğretmenlerin -istisnaları geçiyorum- iktidar partisi milletvekilleri, parti il ve ilçe yöneticileri, Hükûmetin desteklediği sendika, orta ve üst düzey bürokratlar ve hatırlı kişilerin tavassutlarıyla görevlendirildiği yönünde kamuoyunda çok yaygın bir kanaat vardır. eğer yasal düzenleme gerçekleşirse KPSS puanları düşük bile olsa beş yıldan beri ve/veya daha fazla tavassut ve torpille ücretli öğretmen olarak görevlendirilenlerin öğretmenliğe atanmalarının önü açılmış olacaktır. Eğitim fakültelerinden mezun olanların sayısı yüz binleri bulmuştur. Bu yüz binlerin ve bunlardan KPSS'de yüksek puan almalarına rağmen son iki yıldan beri uygulanan mülakatlarda başarısız sayıldığı için atanamayanların ızdırabı devam edecektir, hatta adaletsiz bu uygulama vicdanları yaralayacaktır, tabii milyonları bulan ailelerini de. Bu, önceden yapılan torpillerin meşrulaştırılması anlamındadır.

    Değerli milletvekilleri, hafta sonu Göksun ilçemizdeydim. Büyükkızılcık Mahallesi'nde Mehmet Demir isimli kardeşimiz, öğretmenlik sözlü sınavında kızının 80'den fazla puanı olduğu ve hiçbir eksiği olmadığı, sözlüde de başarılı olduğu hâlde sırf torpili olmadığı için kızının kazandırılmadığını, torpilli 70 civarında puanı olanların kazandırıldığını belirterek sözlü sınava isyan ettiğini, kaldırılması gerektiğini herkesin huzurunda haykırmıştır.

    Değerli milletvekilleri, bunları yapmayalım diyorum, adaletten, hak hukuktan ayrılmayalım, vicdanları yaralamayalım diyorum, zira bugün birlik ve bütünlüğe her şeyden fazla ihtiyacımız var diyorum.

    Afrin operasyonunda kara toprağın bağrına düşen, şehit olan ana kuzularının Allah şehadetini kabul eylesin, mekânları cennet olsun, ailelerinin şefaatçisi olsunlar. Yaralılarımıza şifa diliyorum, güç ve kuvvet niyaz ediyorum. Dünya dua üzerine kuruludur, Allah askerlerimizin ve milletimizin yardımcısı olsun diyorum."

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Bölge Haberleri
660 Kez Görüntülendi.
Böke'den, Cumhur İttifakı Seçim Ofisine Ziyaret
Bölge Haberleri
50 Kez Görüntülendi.
Elbistan Devlet Hastanesi yanık odasıyla sevkler azaldı 
Vefatlar
564 Kez Görüntülendi.
Eşemen Terzi hayatını kaybetti
Bölge Haberleri
19 Kez Görüntülendi.
"Üretimin ithal bağımlılığını azaltmayı hedefliyoruz”
Bölge Haberleri
135 Kez Görüntülendi.
Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopterindeki "GPS hırsızlığı" davası
Bölge Haberleri
52 Kez Görüntülendi.
Çocuk İhmali ve İstismarı Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
Bölge Haberleri
62 Kez Görüntülendi.
Öğrencilerden, Emniyete Ziyaret
Ekonomi
32 Kez Görüntülendi.
"Üretimin ithal bağımlılığını azaltmayı hedefliyoruz"
Bölge Haberleri
828 Kez Görüntülendi.
"3 Bin Lira İçin 18 Bin Lira Masraf İstemek 'Sen Bu Davayı Açma' Demektir"
Genel
40 Kez Görüntülendi.
Elbistan'da "drift" yapan sürücüye 6 bin 12 lira ceza