ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına tepkiler

Kahramanmaraş Tarih Kültür ve Turizm Platformu, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararını kınadı.

Kahramanmaraş Tarih Kültür ve Turizm Platformu, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararını kınadı.

Platformdan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Platform Başkanı Ahmet Kolutek, Donald Trump'ın Kudüs için yaptığı açıklamayı kınadı.

Platform bünyesinde bulunan 44 dernek adına açıklama yapan Kolutek, Kudüs'ün statüsünün sadece siyasi bir konu olarak değerlendirilemeyeceğini, Kudüs'ün statüsünü korumak, hem Birleşmiş Milletler'in hem de İslam ülkelerinin namus borcu olduğunu kaydetti.

"Bugün, insanlığın kadim şehri ve İslam'ın ilk kıblesi Kudüs, haksızca bir teşebbüsle karşı karşıyadır" diyen Kolutek, şunları kaydetti:

"Bugün, insanlığı, kadim geleneği, uluslararası hukuku hiçe sayan pervasız bir anlayış; Kudüs'ü, Filistin coğrafyasında, haksız bir yaklaşımla İsrail'in başkenti yapma gayreti içerisindedir. ABD başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü, İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı tüm dünyada infiale sebep olmuştur. Üç din içinde kutsal sayılan bir kentin, İsrail'in başkenti olarak tanınması, Hristiyanların egemen olduğu bir devletin işi değildir.

Bilindiği gibi Kudüs, üç büyük dinin kutsal mekanıdır. İslamiyet, Hristiyanlık ve Musevilik. Dolayısıyla burada herhangi bir emrivakiyle değişiklik yapmak, beraberinde dinler arası bir çatışmayı da getirmiş olacaktır."

Haberler