Kategoriler

www.yesilafsin.com

Tarayıcınız HTML 5 videolarını desteklemiyor.

‘Kazak Tiyatro Ekibi’ Türkiye’de ilk defa Afşin’de sahne aldı

Kazakistan’dan Afşin’e gelen 55 kişilik dev tiyatro ekibi, Malik Otarbayev tarafından kaleme alınan ‘Sonsuz Mutluluk’ isimli oyunu ile Kazakistan’dan sonra ilk defa Türkiye’de seyirci karşısına çıktı.

Kazakistan’dan Afşin’e gelen 55 kişilik dev tiyatro ekibi, Malik Otarbayev tarafından kaleme alınan ‘Sonsuz Mutluluk’ isimli oyunu ile Kazakistan’dan sonra ilk defa Türkiye’de seyirci karşısına çıktı.

Afşin Belediyesi Düğün ve Konferans Salonunda sahneye çıkan Kazak tiyatro ekibi, 2. Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği tarafından trenlerle sürgün edilen Ahıska Türklerinin yaşadıkları zorlu hayatı ‘Sonsuz Mutluluk’ isimli tiyatro oyunu ile Afşinli seyircilere aktardı.

Kazakistan Cumhuriyeti Sanat Emektarı seçilen ve tiyatronun sanat yönetmenliğini yapan Rahimcan Otarbayer, Afşin’de olmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade etti.

Afşinlilerin misafirperverliklerinden çok etkilendiklerini dile getiren Otarbayer, “ Bizlere burada sahne alma desteği veren Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven Bey’e gerçekten ve Afşinlilere teşekkür ediyoruz. Bizleri en iyi şekilde ağırladınız. Çok memnun kaldık.  ‘Sonsuz Mutluluk’ isimli tiyatro oyunumuz Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen uluslararası fuarda sahne almıştı. Kazak topraklarından sonra Türkiye’de ilk defa da Afşin’de sergilendi. Buranda sonra inşallah Malatya’da ardından Ankara’da seyirci karşısına çıkacağız. Bizi Afşinlilerle buluşturan Afşin Belediye Başkanımız Mehmet Fatih Güven’e teşekkür ediyoruz” dedi.

Türkçe konuşan ülkeler, İslam dinine inanan insanlar artık birlik ve beraberlik içerisinde olduğunu söyleyen Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, “ Anavatanından sürgün edilen Ahıska Türklerinin hikayesini hepimiz biliyoruz. Benim en çok üzüldüğüm noktalardan bir tanesi Ahıska Türklerinin önemli bir kısmı Amerika’ya götürülmesidir.  Ama inanıyorum ki Türkçe konuşan ülkeler, İslam dinine inanan insanlar artık birlik ve beraberlik içerisinde geleceğe daha umutla bakıyorlar. İnşallah yeniden tüm Türk kökenli kardeşlerimizle tek yürek olacağız. İnşallah ecdadımızı, atalarımızı, Orta Asya’dan gelerek tüm dünyaya nizam getirdikleri gibi yine hep birlikte Orta Asya’da ki kardeşlerimizle soydaşlarımızla, dindaşlarımızla yeniden dünyaya nizam getireceğiz. Bu millete rabbim yeniden tüm aleme nizam getirme şerefini bahşedecek. Güçlerimizi, yüreklerimizi birleştirdiğimiz zaman bölünmez bir bütün olacağız. Bu günleri gösteren yüce Rabbime hamd ediyorum. Kazakistan gelen kardeşlerimi bağrıma basıyorum. Siz Afşin halkına da çok teşekkür ediyorum bizleri yalnız bırakmadınız. İyi ki varsınız, iyi ki varsınız, iyi ki varsınız.” Açıklamasında bulundu.

Konuşmaların ardından Kazakistan’dan gelen tiyatro ekibi Afşin Belediye Başkanı Güven’e Kazak Kaftanı hediye etti. Güven’de tiyatronun sanat yönetmenliğini yapan Rahimcan Otarbayer ve ekibine Eshab-ı Kehf tablosu takdim etti.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Bölge Haberleri
142 Kez Görüntülendi.
"Bedelli askerlere eğitimlerini Kahramanmaraş'ta verelim"
Eğitim
59 Kez Görüntülendi.
DGS 81 ilde yapıldı
Bölge Haberleri
68 Kez Görüntülendi.
Başkan Erkoç: “Sizlere Daha İyi Hizmet İçin Çalışıyoruz”
Bölge Haberleri
46 Kez Görüntülendi.
Mesleki Eğitime Destek Burs Protokolü İmzalandı
Vefatlar
441 Kez Görüntülendi.
Eşe Kırbıyık Vefat Etti
Vefatlar
243 Kez Görüntülendi.
Gülkız İlhan Vefat Etti
Bölge Haberleri
599 Kez Görüntülendi.
MHP'li Aycan'ın TBMM'deki İlk Sorusu "A Termik Santrali" Oldu
Bölge Haberleri
78 Kez Görüntülendi.
Başkan Erkoç: “Maraş Ulaşımda Da Örnek Olacak”
Eğitim
48 Kez Görüntülendi.
Başkan Mahçiçek KPSS Adaylarına Başarılar Diledi
Sağlık
17 Kez Görüntülendi.
Diyabet özellikle kadınlarda kanser riskini arttırabilir