Kategoriler

www.yesilafsin.com

Lezzetini Soğuktan Alan Elmaya Ruslar Da Talip

- Kahramanmaraş'ta "Akdeniz'in Sibiryası" olarak nitelendirilen bin 350 rakımlı bölgede yetiştirilen, gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı sayesinde tadı, rengi, aroması ve kalitesi artan Göksun elmasına, Suudi Arabistan, Ürdün, Yemen ve Irak gibi ülkelerin ardından Rusya ve Hindistan'dan da talep geldi 

Kahramanmaraş'ta bin 350 rakımlı bölgede yetiştirilen, gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkı sayesinde tadı, rengi, aroması ve kalitesi artan Göksun elmasına, Suudi Arabistan, Ürdün, Yemen ve Irak'ın ardından Rusya ve Hindistan'dan da talep geldi.  

Kentin kuzeyinde yer alan ve halkın "Akdeniz'in Sibiryası" olarak nitelendirdiği yüksek rakımda yetişen Göksun elmasının, hasat dönemine yakın zamanlarda sıcaklığın gece 18, gündüz 25 derece civarında olması nedeniyle rengi daha da kızararak parlak hale geliyor ve meyve sertleşiyor.

Göksun elması, Suudi Arabistan, Ürdün, Yemen ve Irak gibi ülkelere ihraç ediliyor. 

Bu sezon Rusya ve Hindistan'dan da talep edilen elma için ihracatçılar ve yerel yöneticiler, paketleme ve tasnif konusunda çalışma başlattı.

Göksun Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, elmanın Göksun halkının en önemli geçim kaynağı olduğunu belirtti. 

Son yıllarda yapılan çalışmalar sayesinde elma rekoltesinin 45 bin tona ulaştığına dikkati çeken Aydın, ürünün yaklaşık yüzde 65'inin ihraç edildiğini anlattı. 

- İhracatta hedef Avrupa Birliği ülkeleri 

Aydın, ihracatın büyük bölümünü Ortadoğu ülkelerine gerçekleştirdiklerini dile getirerek, "Bu yıl özellikle Rusya ve Hindistan'dan da talep oldu ancak paketleme ve tasnif konusunda sıkıntımız var. Önümüzdeki yıllarda inşallah istenilen imkanları ilçemizde oluşturup Rusya, Hindistan ve Avrupa Birliği ülkelerine ihracat yapmayı planlıyoruz." dedi. 

İklim koşulları nedeniyle Göksun elmasının diğer bölgelerde yetiştirilen ürünlerden farklı olduğuna işaret eden Aydın, "Biz de bu farklılığımızı iyi kullanmayı arzu ediyoruz. Çiftçilerimiz elma üretimini her yıl artırıyor. İyi şartlarda elma üretip teknolojik imkanları da daha iyi kullanmak suretiyle üretim ve ihracatımızı ileriye taşımayı düşünüyoruz." diye konuştu.

Aydın, gelecek yıllarda Göksun elmasını markalaştırmak ve dünyada bilinilirliğini artırmak için çalışmalar yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Gündem
38 Kez Görüntülendi.
Afşin'de Nöbetçi Eczane
Bölge Haberleri
48 Kez Görüntülendi.
15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Anma Trap Kupası
Bölge Haberleri
129 Kez Görüntülendi.
Başkan Erkoç, “Yeni bir şehir kuruyoruz”
Bölge Haberleri
302 Kez Görüntülendi.
Kahramanmaraş'ta "köprü turizmi"
Bölge Haberleri
207 Kez Görüntülendi.
Başkan Kozan, Toprağa Verildi
Bölge Haberleri
729 Kez Görüntülendi.
Akrebin soktuğu bebek öldü
Gündem
167 Kez Görüntülendi.
Eski oda başkanı tutuklandı
Gündem
552 Kez Görüntülendi.
Yeni Emniyet Müdürü Göreve Başladı
Bölge Haberleri
279 Kez Görüntülendi.
Muhtar Adayı Karabulut, “Mahallem için hizmete hazırım”
Sağlık
59 Kez Görüntülendi.
Bağımlılık tedavisinde yeni yöntem