Kategoriler

www.yesilafsin.com

Afşin TSM Organ Bağışı Standı Açtı

Afşin Toplum Sağlığı Merkezi (TSM),  3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla Afşin Pir Ali Camii önüne organ bağışı standı açtı.

Aktaş, “Kalbinize Bir Kez Sorun… Hayat Kurtarmak İster mi?”

Afşin Toplum Sağlığı Merkezi (TSM),  3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla Afşin Pir Ali Camii önüne organ bağışı standı açtı.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada Pir Ali Camii önüne kurulan stant aracılığıyla organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmanın hedeflendiği belirtilirken, organ bağışında bulunmanın insani bir görev olduğu ve herkesin bir gün organ nakline ihtiyaç duyabileceği vurgulandı.

Afşin Toplum Sağlığı Merkezi Organ Bağışı Birimi Sağlık Memuru Özkan Aktaş,3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası münasebetiyle Afşin’de çeşitli etkinliklerin düzenleneceğini vurguladı.

İlk etkinlik olarak Afşin Pir Ali Camii önüne organ bağışı standı açtıklarını söyleyen Aktaş, “Bilindiği üzere 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası. Afşin Toplum Sağlığı Merkezi Organ Bağışı Birimi olarak Afşin’de çeşitli etkinlikler düzenlemeye çalışacağız. İlk olarak Afşin Pir Ali Camii önüne organ bağışı standı açtık. Amacımız tabi ki farkındalık oluşturarak halkı bilinçlendirmek. Fakat Afşin halkı dini açıdan organ bağışının pek uygun olmadığını düşünüyor ne yazık ki. Bizlerde buna yönelik eğitimlerini ve bilgilendirmelerini sağlayacağız. Daha sonra kamu kurum ve kuruluşlara gideceğiz. Okullarımızda öğrencilerimizi bilinçlendireceğiz. Yani topluma örnek çalışmalarımız devam edecek. “dedi.

Organ bağışının insan hayatında ki önemine ve ne olduğunu aktaran Aktaş, “Bir bireyin beyin ölümü gerçekleştikten sonra tüm fonksiyonlarının durmasına yakın bireyin bize vermiş olduğu formdaki bilgiler dahilinde kişinin organlarını steril bir ortamda alıyoruz. Tabi ki hasta yakınlarının onayı da bu konuda çok önemli. Organları alınan bireyin organlarını ihtiyaç sahiplerine en kısa sürede gerek Sağlık Bakanlığımızın helikopterleriyle gerek ambulanslarıyla nakil işlemini gerçekleştiriyoruz. Bir başka organ bağışı bekleyen bireye transfer ediliyor ve yeni bir hayat başlıyor. “açıklamasında bulundu.

Afşin halkının iyimser olduğunu vurgulayan Aktaş, her ne kadar iyimser olsalar da organ bağışının dinen yanlış olduğunu düşünmeye devam eden vatandaşların hala var olduğunu söyledi.

Aktaş, “Bu konuyla alakalı bir hadisten bahsetmek istiyorum. ‘Kim bir kişinin hayatını kurtarmak suretiyle onu yaşatırsa bütün insanları yaşatmış gibi olur’ (Maide Suresi 32.) Ayette bunu çok güzel bir şekilde ifade etmiş. Bizde diyoruz ki bir hayatı filizlendirmek ister misiniz diyoruz,  Afşin halkına soruyoruz ve organ bağışı için bekliyoruz. “

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Bölge Haberleri
495 Kez Görüntülendi.
Yeni İlçe Sağlık Müdürlüğü Hizmet Binasında Sona Yaklaşıldı
Bölge Haberleri
160 Kez Görüntülendi.
‘Bende Varım’ Tiyatro Oyunu Afşin’de Sergilendi
Bölge Haberleri
226 Kez Görüntülendi.
Avukat Bozkurt, TBB Delegesi Seçildi
Bölge Haberleri
52 Kez Görüntülendi.
Türk edebiyatının "Beyaz Kartal"ı şiirleriyle yaşayacak
Bölge Haberleri
28 Kez Görüntülendi.
Başkan Erkoç: “Muhtarlarımız Mesai Arkadaşlarımızdır”
Sağlık
16 Kez Görüntülendi.
Türk bilim insanının ödüllü projesi kanser tedavisinde umut oldu
Eğitim
26 Kez Görüntülendi.
MEB mesleki eğitim kurumlarında ahşap oyuncak üretimi başlatıyor
Bilim, Teknoloji
16 Kez Görüntülendi.
Google Android’de değişiklik yapacak
Vefatlar
261 Kez Görüntülendi.
Sultan Ceran Vefat Etti
Sağlık
14 Kez Görüntülendi.
'Gebeliğe hazırlık aşamasında sağlıklı beslenme önemli'