Kategoriler

www.yesilafsin.com

Afşin TSM Organ Bağışı Standı Açtı

Afşin Toplum Sağlığı Merkezi (TSM),  3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla Afşin Pir Ali Camii önüne organ bağışı standı açtı.

Aktaş, “Kalbinize Bir Kez Sorun… Hayat Kurtarmak İster mi?”

Afşin Toplum Sağlığı Merkezi (TSM),  3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla Afşin Pir Ali Camii önüne organ bağışı standı açtı.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada Pir Ali Camii önüne kurulan stant aracılığıyla organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmanın hedeflendiği belirtilirken, organ bağışında bulunmanın insani bir görev olduğu ve herkesin bir gün organ nakline ihtiyaç duyabileceği vurgulandı.

Afşin Toplum Sağlığı Merkezi Organ Bağışı Birimi Sağlık Memuru Özkan Aktaş,3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası münasebetiyle Afşin’de çeşitli etkinliklerin düzenleneceğini vurguladı.

İlk etkinlik olarak Afşin Pir Ali Camii önüne organ bağışı standı açtıklarını söyleyen Aktaş, “Bilindiği üzere 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası. Afşin Toplum Sağlığı Merkezi Organ Bağışı Birimi olarak Afşin’de çeşitli etkinlikler düzenlemeye çalışacağız. İlk olarak Afşin Pir Ali Camii önüne organ bağışı standı açtık. Amacımız tabi ki farkındalık oluşturarak halkı bilinçlendirmek. Fakat Afşin halkı dini açıdan organ bağışının pek uygun olmadığını düşünüyor ne yazık ki. Bizlerde buna yönelik eğitimlerini ve bilgilendirmelerini sağlayacağız. Daha sonra kamu kurum ve kuruluşlara gideceğiz. Okullarımızda öğrencilerimizi bilinçlendireceğiz. Yani topluma örnek çalışmalarımız devam edecek. “dedi.

Organ bağışının insan hayatında ki önemine ve ne olduğunu aktaran Aktaş, “Bir bireyin beyin ölümü gerçekleştikten sonra tüm fonksiyonlarının durmasına yakın bireyin bize vermiş olduğu formdaki bilgiler dahilinde kişinin organlarını steril bir ortamda alıyoruz. Tabi ki hasta yakınlarının onayı da bu konuda çok önemli. Organları alınan bireyin organlarını ihtiyaç sahiplerine en kısa sürede gerek Sağlık Bakanlığımızın helikopterleriyle gerek ambulanslarıyla nakil işlemini gerçekleştiriyoruz. Bir başka organ bağışı bekleyen bireye transfer ediliyor ve yeni bir hayat başlıyor. “açıklamasında bulundu.

Afşin halkının iyimser olduğunu vurgulayan Aktaş, her ne kadar iyimser olsalar da organ bağışının dinen yanlış olduğunu düşünmeye devam eden vatandaşların hala var olduğunu söyledi.

Aktaş, “Bu konuyla alakalı bir hadisten bahsetmek istiyorum. ‘Kim bir kişinin hayatını kurtarmak suretiyle onu yaşatırsa bütün insanları yaşatmış gibi olur’ (Maide Suresi 32.) Ayette bunu çok güzel bir şekilde ifade etmiş. Bizde diyoruz ki bir hayatı filizlendirmek ister misiniz diyoruz,  Afşin halkına soruyoruz ve organ bağışı için bekliyoruz. “

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Sağlık
3 Kez Görüntülendi.
Diyabet özellikle kadınlarda kanser riskini arttırabilir
Ekonomi
4 Kez Görüntülendi.
Emeklilere fark ödemesi açıklaması
Gündem
2 Kez Görüntülendi.
Gazze'de ateşkes sağlandı
Eğitim
2 Kez Görüntülendi.
KPSS yarın yapılacak
Bölge Haberleri
39 Kez Görüntülendi.
Tekne Turları Devam Ediyor
Bölge Haberleri
127 Kez Görüntülendi.
Toplu Taşıma Fiyatlarına Düzenleme
Bölge Haberleri
31 Kez Görüntülendi.
Savaşın çocukları gazeteci olup Türkiye'yi anlatacak
Gündem
33 Kez Görüntülendi.
Afşin'de Hafta Sonu Nöbetçi Eczaneler
Bölge Haberleri
360 Kez Görüntülendi.
Öztunç İlk Fırsatta Soluğu Afşin'de Aldı
Ekonomi
217 Kez Görüntülendi.
Afşin Serbest Piyasa Altın ve Döviz Kuru