Kategoriler

www.yesilafsin.com

Afşin TSM Organ Bağışı Standı Açtı

Afşin Toplum Sağlığı Merkezi (TSM),  3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla Afşin Pir Ali Camii önüne organ bağışı standı açtı.

Aktaş, “Kalbinize Bir Kez Sorun… Hayat Kurtarmak İster mi?”

Afşin Toplum Sağlığı Merkezi (TSM),  3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla Afşin Pir Ali Camii önüne organ bağışı standı açtı.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada Pir Ali Camii önüne kurulan stant aracılığıyla organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmanın hedeflendiği belirtilirken, organ bağışında bulunmanın insani bir görev olduğu ve herkesin bir gün organ nakline ihtiyaç duyabileceği vurgulandı.

Afşin Toplum Sağlığı Merkezi Organ Bağışı Birimi Sağlık Memuru Özkan Aktaş,3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası münasebetiyle Afşin’de çeşitli etkinliklerin düzenleneceğini vurguladı.

İlk etkinlik olarak Afşin Pir Ali Camii önüne organ bağışı standı açtıklarını söyleyen Aktaş, “Bilindiği üzere 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası. Afşin Toplum Sağlığı Merkezi Organ Bağışı Birimi olarak Afşin’de çeşitli etkinlikler düzenlemeye çalışacağız. İlk olarak Afşin Pir Ali Camii önüne organ bağışı standı açtık. Amacımız tabi ki farkındalık oluşturarak halkı bilinçlendirmek. Fakat Afşin halkı dini açıdan organ bağışının pek uygun olmadığını düşünüyor ne yazık ki. Bizlerde buna yönelik eğitimlerini ve bilgilendirmelerini sağlayacağız. Daha sonra kamu kurum ve kuruluşlara gideceğiz. Okullarımızda öğrencilerimizi bilinçlendireceğiz. Yani topluma örnek çalışmalarımız devam edecek. “dedi.

Organ bağışının insan hayatında ki önemine ve ne olduğunu aktaran Aktaş, “Bir bireyin beyin ölümü gerçekleştikten sonra tüm fonksiyonlarının durmasına yakın bireyin bize vermiş olduğu formdaki bilgiler dahilinde kişinin organlarını steril bir ortamda alıyoruz. Tabi ki hasta yakınlarının onayı da bu konuda çok önemli. Organları alınan bireyin organlarını ihtiyaç sahiplerine en kısa sürede gerek Sağlık Bakanlığımızın helikopterleriyle gerek ambulanslarıyla nakil işlemini gerçekleştiriyoruz. Bir başka organ bağışı bekleyen bireye transfer ediliyor ve yeni bir hayat başlıyor. “açıklamasında bulundu.

Afşin halkının iyimser olduğunu vurgulayan Aktaş, her ne kadar iyimser olsalar da organ bağışının dinen yanlış olduğunu düşünmeye devam eden vatandaşların hala var olduğunu söyledi.

Aktaş, “Bu konuyla alakalı bir hadisten bahsetmek istiyorum. ‘Kim bir kişinin hayatını kurtarmak suretiyle onu yaşatırsa bütün insanları yaşatmış gibi olur’ (Maide Suresi 32.) Ayette bunu çok güzel bir şekilde ifade etmiş. Bizde diyoruz ki bir hayatı filizlendirmek ister misiniz diyoruz,  Afşin halkına soruyoruz ve organ bağışı için bekliyoruz. “

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Bölge Haberleri
3 Kez Görüntülendi.
Kahramanmaraş’ta "57. Alay vefa yürüyüşü"
Bölge Haberleri
280 Kez Görüntülendi.
Afşin'de 29 Nisan'da 8 Saat Elektrik Yok!
Ekonomi
53 Kez Görüntülendi.
Genç Çiftçi Desteği İçin Son Gün 30 Nisan
Bölge Haberleri
54 Kez Görüntülendi.
Evlilikte Pozitif İletişim Konulu Konferans Düzenlenecek
Bölge Haberleri
29 Kez Görüntülendi.
Büyükşehir 7 Üst Geçit Yapıyor
Politika
66 Kez Görüntülendi.
Ünal: “AK Parti'de milletvekili aday adaylığı başvuruları başladı”
Bölge Haberleri
118 Kez Görüntülendi.
Afşin Belediyesi Asfalt Çalışmasına Start Verdi
Vefatlar
359 Kez Görüntülendi.
Mehmet Kılınç Vefat Etti
Vefatlar
253 Kez Görüntülendi.
Döndü Çiçek Vefat Etti
Politika
67 Kez Görüntülendi.
AK Parti Afşin İlçe Teşkilatı 24 Haziran'a hazır