Kategoriler

www.yesilafsin.com

Son yağışlar, çiftçiyi umutlandırdı

Afşin'de hafta sonunda başlayan ve yer yer devam eden yağmur, çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Afşin'de hafta sonunda başlayan ve yer yer devam eden yağmur, çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Yağmur, kısa süre önce tarlasına hububat eken çiftçilerin imdadına yetişti. Afşin ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muttalip Kurt ise, yeterli olmamasına rağmen son yağışların bölge çiftçisi için umut ışığı olduğunu söyledi.

Afşin ve çevresinde meteorolojik verilere göre, beklentilerin çok altında yağış düşmesine rağmen yağışların devam edeceği yönündeki açıklamaların sevindirici olduğunu dile getiren Kurt, “Sonbahar dönemindeki yağışlar, özellikle kıraç araziler için çok büyük önem arz ediyor. Kırsal mahallelerimizdeki çiftçilerimiz ekim yapmıştı. Bazı çiftçilerimizin de ekim hazırlığı devam ediyor. Hafta sonundan itibaren yağan yağmur, ekim yapılan arazilere de bereket oldu. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde yeterli yağış alamamıştık. Bu nedenle de çiftçimizin ektiği tohumlar çimlenemeden tarlada çürümüştü. Bu yıl inşallah böyle bir durumla karşılaşmayacağımızı tahmin ediyoruz. Meteorolojiden alınan bilgiler ve tahminler de yağışın devam edeceği yönünde. İnşallah mevsim normallerinde bir yağış alırsa yeterli çimlenme sağlanır. Çiftçimiz de diken üstünde kalmaktan kurtulur” dedi.

Tarlaya düşecek bir damla yağmurun bile önemli olduğunu kaydeden Kurt, “Afşin'deki çiftçimiz, doğa koşullarına bağlı. Yağışın azlığı ya da fazlalığı direkt olarak çiftçimizi etkiliyor. Tarlaya düşen her bir yağmur damlasının önemi çok büyük. Bu hafta içerisinde de Afşin bölgesinin yağış alacağı tahmin ediliyor. İnşallah bu hafta içinde de tahminler doğrultusuna yağacak yağmurla birlikte çiftçimizin tarlasına ektiği tohum tam anlamıyla çimlenecek. Bu mevsimde yeterli çimlenmeyi sağlayan ürün kışı daha rahat atlatır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Bölge Haberleri
53 Kez Görüntülendi.
Göksunlu Şehit Akçal, Son Yolculuğuna Uğurlandı
Gündem
23 Kez Görüntülendi.
Afşin'de Nöbetçi Eczane
Bölge Haberleri
115 Kez Görüntülendi.
Tanır Ortaokulundan, Askerlere Moral Ziyareti
Bölge Haberleri
56 Kez Görüntülendi.
Tekke’de Yıkım Çalışmaları Devam Ediyor
Bölge Haberleri
336 Kez Görüntülendi.
Kaymakam Budan 4 yeni okul müjdesi verdi
Bölge Haberleri
96 Kez Görüntülendi.
Düzenlenen Operasyonda 17,86 Gram Bonzai Ele Geçirildi
Bölge Haberleri
189 Kez Görüntülendi.
Afşin’den 90 Kişi Hac Yolcusu
Bölge Haberleri
32 Kez Görüntülendi.
Kahramanmaraş Büyükşehir Örnek Gösterildi
Bölge Haberleri
93 Kez Görüntülendi.
Kahramanmaraş "Cumhurbaşkanı" İçin Gün Sayıyor!
Bölge Haberleri
36 Kez Görüntülendi.
Kurtuluş Destanı Panorama Müzesi Çalışma Saatleri