Kategoriler

www.yesilafsin.com

Yeni okul servis düzenlemesi açıklandı

Okul servisleri için komisyon kurulacak. Servis araçlarında araç takip sistemi ve emniyet kemeri zorunlu hale getirilirken, şoförler hekimden her yıl rapor alacak. Soruşturmalar da şoförlüğe engel sayılacak. MEB okul servis şoförü sertifikası verecek.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Okul Servis Yönetmeliği'ne ilişkin basın açıklaması yaptı.

SERVİS ARAÇLARINI TAKİP SİSTEMİ ZORUNLU HALE GETİRİLDİ

Yapılan açıklamaya göre yeni Servis Araçları Yönetmeliğinde yer alan düzenlemeler şunlar: Araç takip sistemi zorunlu hale getirildi,Şoföre hekimden her yıl rapor şartı getirildi. Denetim için komisyonlar kurulacak ve komisyonda öğretmen ve veliler olacak. Denetim görevi İçişleri Bakanlığı'nda olacak.- Kovuşturma ve soruşturmalar şoförlüğe engel sayılacak. Araçlarda bulundurulacak personelin eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı'nca yerine getirilecek.Üç noktalı emniyet kemeri ve sensörlü koltuk zorunlu hale getirildi.

Bakanlar yeni yönetmeliğe ilişkin şunları söyledi:

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan:Araçlarda emniyet kemeri ve araç takip sistemi zorunlu hale getirildi. Şoföre hekimden her yıl rapor şartı getirildi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise şunları söyledi: "Sadece okulda verilen eğitimin kaliteli olması yetmez. İyi şartlarda taşınması kaliteli eğitimin olmazsa olmazlarındandır. Sağlıklı, güvenli ve kaliteli hizmet seviyesinin sağlanması için tüm görevlilerin uyum içinde olması ve servis denetiminin de aksatılmadan yürütülmesi esastır. Komisyonda öğretmen ve veliler olacak. Araçlarda bulundurulacak personelin eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı'nca yerine getirilecek. Bu sistemde de eksiklikler olabilir. daha iyi olurdu diye velilerimiz de olabilir. Bu konuda bir şikayet varsa bizim bakanlığımızın iletişim merkezi var 147. Buraya bildirirlerse biz de evlatlarımıza daha iyi bir hizmet veririz.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Önemli olan uygulamaktır. Buna geçişte çok zorlayıcı değil, dikkatli ve güvenli bir takım kuralar oluşturulmuş. Velilerimiz, vatandaşlarımız rahat olsunlar. Tüm güvenlik önlemlerini almak bizim temel sorumluluğumuzdur. Denetim görevinin büyük bir bölümü İçişleri Bakanlığımız olarak bize bırakılmaktadır. Burada müsamaha gösteremeyiz. Kimse bize darılmasın, gücenmesin. Bedelini toplum olarak ağır ödüyoruz. Tüm personelimize çok teşekkür ediyoruz. Dün 32 bin 438 okulun çevresinde bizim kolluk kuvvetlerimiz uygulama yaptılar. Bunu peyderpey devam ettireceğiz. Ailelerin rahat edebilmesi için bilmenizi isteriz ki üzerimize düşen bütün sorumluluğu yerine getirmeye devam edeceğiz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya: Evlatlarımızın güvenliği için 4 bakanınız olarak buradayız. Uzunca bir süredir yapılan çalışmanın neticesini sizlerle paylaştık. Velilerimizin huzur içinde olmaları ve evlatlarının okul dönüşünü beklerken kaygı değil güven duygusu içinde beklemeleri bizim bu çalışmamızın temelini oluşturuyor. Bu yönetmeliğin en önemli farkı taşıma faaliyetinin güvenli hale getirilmesi. 0-3 yaş arası kreşlerin bakımları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na aitti. Su servislerde aynı yönetmelik kapsamına alındı.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Gündem
68 Kez Görüntülendi.
Afşin'de Nöbetçi Eczane
Bölge Haberleri
55 Kez Görüntülendi.
Kahramanmaraş Gıda İhtisas OSB İçin Toplandılar
Bölge Haberleri
122 Kez Görüntülendi.
Kahramanmaraş’ta yangın
Bölge Haberleri
47 Kez Görüntülendi.
Başkan Erkoç’tan Teşekkür
Ekonomi
148 Kez Görüntülendi.
Afşin Serbest Piyasa Altın ve Döviz Kuru
Bölge Haberleri
161 Kez Görüntülendi.
Erdoğan, "Ede"lerden Destek İstedi
Gündem
50 Kez Görüntülendi.
22 Haziran Cuma Hutbesi
Ekonomi
76 Kez Görüntülendi.
'Soğan ve patateste makul seviyeyi göreceğiz'
Sağlık
32 Kez Görüntülendi.
Ölümcül Nipah virüsü meyvelerde yaşayamıyor
Bölge Haberleri
1080 Kez Görüntülendi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afşin'e Yurt, Hastane ve Gençlik Merkezi