Kategoriler

www.yesilafsin.com

Tor: “İstihdamda artış olmadı”

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, TBMM Genel Kurulunda "Nüfus Hizmetleri Kanunu"ile alakalı konuştu.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, TBMM Genel Kurulunda "Nüfus Hizmetleri Kanunu"ile alakalı konuştu.

TBMM Genel Kurulunda MHP grubu adına söz alan MHP Kahramanmaraş Milletvekili Oğuz Tor, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın 2017 ve 2018 bütçesi konulu basın toplantısında sarf ettiği "son bir yılda 1 milyonun üzerinde bir istihdam yakaladık." beyanı gerçeği yansıtmamaktadır.”dedi.

İstihdamda artış yakalanmadığını söyleyen Tor, “Yaklaşık iki buçuk yıllık milletvekilliğim süresi içerisinde vatandaşın nikâh ve nüfus işlemleriyle ilgili müracaatı ve şikâyeti olmamıştır. Yapılan müracaatın çok büyük çoğunluğu -sizin de bildiğiniz gibi- iş ve aş içindir. Ben de bu vesileyle, nüfusla da ilgili olması bakımından, Sayın Maliye Bakanımız Naci Ağbal'ın geçen pazartesi günü 2017 ve 2018 bütçesi konulu basın toplantısında sarf ettiği "Son bir yılda 1 milyonun üzerinde bir istihdam yakaladık." beyanı üzerinde durmak istiyorum. Keşke 1 milyon değil, 2 milyon, 3 milyon istihdam artışı yakalayabilseydik, bundan mutluluk duyarız; Allah kimseyi işsiz, aşsız bırakmasın diyorum.

Gerçek, Sayın Bakanın beyanı gibi değildir. İstihdamda artış yakalanamamıştır, bilakis azalışlar söz konusudur. İktidar doğru yapar, yanlış yapar; bunları örneklemeyeceğim. Doğal olmayan, yapılan her şeyi doğru olarak gösterme, verileri yanlış değerlendirme gayretidir.” Diye konuştu.

Resmî verileri incelediğine değinen Tor, “Bilindiği üzere sigortalı, BAĞKUR'lu ve memur statüsünde çalışanların bildirimleri Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılmaktadır. Bu sebeple, Sosyal Güvenlik Kurumu verileri resmî, gerçek verilerdir. SGK'nın en son verileri Temmuz 2017'yi kapsamaktadır. Turizm sektörünün en yoğun olduğu aylar mayıs-ekim dönemidir, işçi nisanda girer veya mayısta girer, ekimde çıkar. Böyle olunca mayıs-ekim ayları verileri bizi sağlıklı sonuçlara götürmeyecektir. Bu sebeple konjonktürden arındırılarak bakmak lazımdır olaya. İstihdamdaki gelişmeleri doğru teşhis edebilmek için ocak ayı verileri en sağlık verilerdir. Ocak 2016'da SSK'lı, BAĞ-KUR'lu ve memur olarak toplam istihdam 19 milyon 189 bindir, Ocak 2017'de yani bir yıl sonra üç grupta da azalışlar olmuştur. SSK'lıdaki azalış 237 bindir, BAĞ-KUR'lu da azalış 283 bindir, memurda 63 bindir. Bir yılda toplam istihdamda 583 bin azalma olmuştur. Bunu gayet tabii ben demiyorum, bunu SGK'nın aylık yayınladığı bülten söylüyor, açıp bakılabilir. Bu sebeple rakamlar Sayın Maliye Bakanını teyit etmemektedir.” açıklamasında bulundu.

Stajyer ve kursiyerler istihdama dâhil edilemez

konu stajyer ve kursiyerlerin istihdama dâhil edilmesinin yanlış olduğunu ifade eden Tor, “Ticaret meslek, endüstri meslek, otelcilik meslek lisesi gibi liselerde okuyan veya yüksekokullarda okuyan ve staj yapan öğrenciler yaratılmış istihdama girer mi, girmez mi? Bunları gerçek istihdama dâhil edebilir miyiz? Stajın Türkçe sözlük anlamı, herhangi bir meslek edinecek olan kimsenin geçirdiği uygulamalı öğrenme dönemidir, meslek bilgisini artırmak maksadıyla başka birinin nezareti altında yapılan çalışmadır. Bunlar geçici, sadece kısa vade sigortalar bakımından sigortalı kimselerdir, iş kazası geçirince tedavisi yapılır, emeklilik sigortası hakları yoktur. Bunlar iş karşılığında çalıştırılmazlar, gerçek işçinin yanında staj yaparlar, kurs görürler. Bu sebeple bu öğrencileri gerçek istihdama dâhil edemeyiz. Bakınız, Aralık 2016'da stajyer sayısı 359 binken temmuzda bu sayı 1 milyon 230 bine yükselmiştir, stajyer ve kursiyer sayısı altı ayda 3,5 kat artmıştır, artan sayı 872 bindir. Siz stajyer ve kursiyerleri istihdama sayarsanız "İstihdam 1 milyona yakın arttı." diyebiliriz ama stajyer ve kursiyerleri gerçek istihdama dâhil edemeyiz, etmemeliyiz. Çırak, stajyer ve kursiyer sayıları yaratılmış, üretime dayalı istihdam değildir. Bu sebeple, Sayın Maliye Bakanının eylül itibarıyla "Son bir yılda 1 milyon istihdam arttı." beyanı gerçeği yansıtmamaktadır. Olayı baştan yanlış teşhis edersek tedavisini de yanlış yaparız çünkü önümüzde bütçe görüşmeleri var. Bunlara çok dikkat etmemiz gerektiğini söylüyorum.” açıklamasında bulundu.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Bölge Haberleri
5 Kez Görüntülendi.
Kahramanmaraş’ta "57. Alay vefa yürüyüşü"
Bölge Haberleri
288 Kez Görüntülendi.
Afşin'de 29 Nisan'da 8 Saat Elektrik Yok!
Ekonomi
54 Kez Görüntülendi.
Genç Çiftçi Desteği İçin Son Gün 30 Nisan
Bölge Haberleri
54 Kez Görüntülendi.
Evlilikte Pozitif İletişim Konulu Konferans Düzenlenecek
Bölge Haberleri
32 Kez Görüntülendi.
Büyükşehir 7 Üst Geçit Yapıyor
Politika
69 Kez Görüntülendi.
Ünal: “AK Parti'de milletvekili aday adaylığı başvuruları başladı”
Bölge Haberleri
122 Kez Görüntülendi.
Afşin Belediyesi Asfalt Çalışmasına Start Verdi
Vefatlar
361 Kez Görüntülendi.
Mehmet Kılınç Vefat Etti
Vefatlar
258 Kez Görüntülendi.
Döndü Çiçek Vefat Etti
Politika
67 Kez Görüntülendi.
AK Parti Afşin İlçe Teşkilatı 24 Haziran'a hazır