Kategoriler

www.yesilafsin.com

İlahiyat Öğrencileri Eshab-ı Kehf’i Ziyaret Etti

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) İlahiyat Fakültesinde eğitim gören öğrenciler, UNESCO listesindeki Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesini ziyaret etti.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) İlahiyat Fakültesinde eğitim gören öğrenciler, UNESCO listesindeki Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesini ziyaret etti.

KSÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alpaslan Alkış’ın kafile başkanlığını yaptığı Eshab-ı Kehf gezisine Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi son sınıf öğrencileri katıldı.

Afşin Belediyesi rehberi Ramazan Kıraç’ın eşliğinde tarihi külliyeyi gezen öğrenciler, Türk halkı tarafından 7 uyurlar olarak bilinen Yemliha, Mekselina, Mislina, Mernuş, Debernuş, Şazenuş, Kefeştatayyuş ve köpekleri Kıtmir hakkında detaylı bilgi aldılar.

Eshab-ı Kehf’in İslam’da çok önemli yeri olduğunu söyleyen KSÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alpaslan Alkış, bu tür gezilerin öğrenci belleğinde çok güzel izler bıraktığını, tarih ve medeniyetler hakkında oldukça yararlı bilgiler edinildiğini dile getirdi.

Gezinin öğrenciler için çok faydalı olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Alkış, “Üniversitemizde eğitim gören öğrencilerimize Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesini öğrencilerimize gezdirmek amacıyla geldik. Öğrencilerimiz, gittikleri yerde birer kültür elçisi olmaları açısından Dünya mirası olan Eshab-ı Kehf’imizi mutlaka yerinde görmeleri gerekiyordu. Çünkü bunun ilmini ve ayeti kelimelerini okudular. Öğrendikleri teorik bilgiyi en azından pratikle karşılaştırıp bunu yerinde görme fırsatı buldular. Son sınıf öğrenci arkadaşlarımızın bulunduğu gezimizin çok verimli geçtiğine inanıyorum. Şuan burada 80 öğrencimiz var. İnşallah Maraş’ımızı ve Eshab-ı Kehf’imizin bulunduğu Afşin’i gittikleri her tarafta anlatacaklarına inanıyoruz. Buradaki verilen hizmetlerden de memnunuz. Rehberimizde çok ciddi ve detaylı bir anlatımda bulundu.” dedi.

İlahiyat fakültesi öğrencileri de geziden duydukları memnuiyeti dile getirerek, Eshab-ı Kehf’in manevi havasından etkilendiklerini ifade ettiler.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Bölge Haberleri
223 Kez Görüntülendi.
5. Kattan Düşen Çocuk Hayatını Kaybetti
Genel
31 Kez Görüntülendi.
Afşin Serbest Piyasa Altın ve Döviz Kuru
Bölge Haberleri
148 Kez Görüntülendi.
KSÜ Rektörü Deveci Açığa Alındı
Bölge Haberleri
17 Kez Görüntülendi.
Büyükşehir’den Doğaya +1 Katkı
Bölge Haberleri
300 Kez Görüntülendi.
Afşin'de, Canlı Mühre İle Keklik Avına 11 bin 448 TL Cezası
Bölge Haberleri
38 Kez Görüntülendi.
Kaymakam Akkoyun Huzurevini Ziyaret Etti
Bölge Haberleri
455 Kez Görüntülendi.
EÜAŞ Genel Müdürü Şatıroğlu: "Afşin-Elbistan Bölgesi Türkiye'nin Enerji Üssüdür"
Gündem
51 Kez Görüntülendi.
Afrin'de 3 asker şehit oldu
Ekonomi
19 Kez Görüntülendi.
Bakan Tüfenkci: Vatandaşlarımızın dolandırılmasına engel olacağız
Ekonomi
26 Kez Görüntülendi.
Türkiye ihracatının en değerli ürünü 'mücevher'