Kategoriler

www.yesilafsin.com

İlahiyat Öğrencileri Eshab-ı Kehf’i Ziyaret Etti

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) İlahiyat Fakültesinde eğitim gören öğrenciler, UNESCO listesindeki Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesini ziyaret etti.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) İlahiyat Fakültesinde eğitim gören öğrenciler, UNESCO listesindeki Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesini ziyaret etti.

KSÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alpaslan Alkış’ın kafile başkanlığını yaptığı Eshab-ı Kehf gezisine Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi son sınıf öğrencileri katıldı.

Afşin Belediyesi rehberi Ramazan Kıraç’ın eşliğinde tarihi külliyeyi gezen öğrenciler, Türk halkı tarafından 7 uyurlar olarak bilinen Yemliha, Mekselina, Mislina, Mernuş, Debernuş, Şazenuş, Kefeştatayyuş ve köpekleri Kıtmir hakkında detaylı bilgi aldılar.

Eshab-ı Kehf’in İslam’da çok önemli yeri olduğunu söyleyen KSÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alpaslan Alkış, bu tür gezilerin öğrenci belleğinde çok güzel izler bıraktığını, tarih ve medeniyetler hakkında oldukça yararlı bilgiler edinildiğini dile getirdi.

Gezinin öğrenciler için çok faydalı olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Alkış, “Üniversitemizde eğitim gören öğrencilerimize Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesini öğrencilerimize gezdirmek amacıyla geldik. Öğrencilerimiz, gittikleri yerde birer kültür elçisi olmaları açısından Dünya mirası olan Eshab-ı Kehf’imizi mutlaka yerinde görmeleri gerekiyordu. Çünkü bunun ilmini ve ayeti kelimelerini okudular. Öğrendikleri teorik bilgiyi en azından pratikle karşılaştırıp bunu yerinde görme fırsatı buldular. Son sınıf öğrenci arkadaşlarımızın bulunduğu gezimizin çok verimli geçtiğine inanıyorum. Şuan burada 80 öğrencimiz var. İnşallah Maraş’ımızı ve Eshab-ı Kehf’imizin bulunduğu Afşin’i gittikleri her tarafta anlatacaklarına inanıyoruz. Buradaki verilen hizmetlerden de memnunuz. Rehberimizde çok ciddi ve detaylı bir anlatımda bulundu.” dedi.

İlahiyat fakültesi öğrencileri de geziden duydukları memnuiyeti dile getirerek, Eshab-ı Kehf’in manevi havasından etkilendiklerini ifade ettiler.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Bölge Haberleri
1144 Kez Görüntülendi.
CHP’li Öztunç’tan Şaşırtan Örnek Davranış!
Bölge Haberleri
380 Kez Görüntülendi.
Başkan Güven: Beyceğiz'in üçte ikisi tamamlandı
Bölge Haberleri
149 Kez Görüntülendi.
15 Temmuz hain darbe girişimini animasyon filmle anlattı
Sağlık
31 Kez Görüntülendi.
Akciğer ameliyatlarında yeni teknik
Sağlık
28 Kez Görüntülendi.
İTÜ'de yapay damar tasarlandı
Bölge Haberleri
121 Kez Görüntülendi.
KASKİ’den Mehmetbey’e İçme Suyu Kaynak İlavesi
Bölge Haberleri
123 Kez Görüntülendi.
Polis 'Çocuklarımız Güvende-2' Uygulaması Gerçekleştirdi
Bölge Haberleri
67 Kez Görüntülendi.
Başkan Debgici'nin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajı
Bölge Haberleri
103 Kez Görüntülendi.
Yaz Kuran Kursu Öğrencileri 15 Temmuz Şehitlerini Andı
Gündem
96 Kez Görüntülendi.
Afşin'de Hafta Sonu Nöbetçi Eczaneler