Kategoriler

www.yesilafsin.com

Bankalar yarışa girdi! Giden kazanıyor

Para eskisi kadar bol olmayınca bankalar mevduat toplama yarışına girdi, vadeli mevduat faizi uçtu. Yüzde 14’ler konuşuluyor. Paranın maliyeti artıyor.

Bankaların mevduat toplama yarışı hızlandı. Ama para eskisi kadar bol ve ucuz değil. Yurtdışından borçlanmak da maliyetli hale geldi. Bankalar ucuz kaynak bulsa da döviz yerinde durmuyor, gün geçtikçe yükseliyor. Ucuz kaynağın adresi yurtiçi piyasalar oldu. İçerideki en değerli kaynak ise vatandaşın tasarrufu olan mevduatlar. Ancak bankalar bu sefer de enflasyon engeline takıldı.

KREDİ KAYNAĞI MEVDUAT

Posta Gazetesi'nden Bilal Emin Turan'ın haberine göre enflasyon yüzde 11.29’la son 9 yılın zirvesinde. Parasını enflasyona karşı korumak isteyen mevduat sahipleri, bankalardan daha yüksek faiz istiyor. Vadeli mevduatın faizi buna paralel olarak artışa geçti. Şubat’ta yüzde 11-12’ler konuşulurken, bugünlerde pazarlık masasında yüzde 14’ler var. Mevduata ödenen faizin artması bankaların maliyetini artırıyor ve kârını düşürüyor. Çünkü 1.8 trilyonluk kredinin 1.5 trilyonu mevduatla karşılanıyor.

YÜZDE 3'E VARAN ARTIŞ

Merkez Bankası, dövizi dizginlemek için 12 Ocak’tan beri yüzde 8.5 faizle 50-60 milyar lira borç verdiği repo ihalesini düzenlemiyor. Bankalar, ihtiyaçlarını saat 16.00-17.00 arasında yüzde 11.50 faizle karşılayabiliyor. Bir başka deyişle para musluğu kısık, borç faizi yüzde 3 daha yüksek. Siyasilerin karşı çıkmasına rağmen faiz artışı engellenemiyor. Artan maliyetin de kredi faizine yansıyacağı belirtiliyor.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Sağlık
23 Kez Görüntülendi.
Afşin'de Nöbetçi Eczaneler
Bölge Haberleri
175 Kez Görüntülendi.
Başkan Adayı Yıldız: "Afşin Kültür ve Turizm İlçesi Olacak"
Bölge Haberleri
225 Kez Görüntülendi.
Cumhur İttifakı'ndan Bayrak Yürüyüşü
Bölge Haberleri
88 Kez Görüntülendi.
"Biz ismini millet yapıp, zillete düşenlerin karşısındayız"
Bölge Haberleri
177 Kez Görüntülendi.
Cumhur İttifakından Miting Gibi Konser
Bölge Haberleri
101 Kez Görüntülendi.
Jandarmadan "şok" uygulama
Bölge Haberleri
81 Kez Görüntülendi.
Göksun'da trafik kazası: 6 yaralı
Bölge Haberleri
841 Kez Görüntülendi.
Afşin, Yıldızdoğan Konserinde Buluştu
Bölge Haberleri
39 Kez Görüntülendi.
Afşin'de Nöbetçi Eczaneler
Bölge Haberleri
83 Kez Görüntülendi.
Göksun İçme Suyu Hattı'nın Açılışı Yapıldı