Kategoriler

www.yesilafsin.com

Antifriz yazın da gerekli! Sebebi ise

Ünal Atsüren, araçların hem sık arıza yapmaması hem de yakıt tasarrufu için yaz bakımının da en az kış öncesi yapılan bakım kadar önemli olduğu belirtiyor.

Bursa'daki özel bir servisin teknik sorumlusu Ünal Atsüren, kışın hava şartlarından dolayı araçlarda ciddi anlamda yıpranma meydana geldiğini söyledi. Atsüren antifrizin yazın da araçlar  için önemli olduğunu ifade ederek nedenini açıkladı.

Araçların kış koşullarında buzlu ve karlı yollarda sık sık 'dur-kalk' yaptığını, küçük çaplı kazalara karıştığını, yağmur ve kar suları nedeniyle araçların mekanik ve elektrik aksamında sıkıntılar oluşabildiğini aktaran Atsüren, yaz öncesi bakımın çok önemli olduğunu belirtti.

'YAKIT SARFİYATI DÜŞER'

"Araçlarda yaz bakımı, kış kadar önemli" diyen Atsüren, motorlu araçların yaza girmeden hava, yakıt ve yağ filtrelerinin değiştirilmesi gerektiğini aktararak, "Yaz bakımı yapılan aracın yakıt ve hava filtlereri değiştiği için daha iyi hava alır, yakıt sarfiyatı düşer." dedi. 

Bakım sırasında aracın fren, debriyaj plakalarının kontrol edilmesi gerektiğine de işaret eden Atsüren, şunları söyledi:

"Yaz bakımlarında araçların hava, yağ, yakıt filtreleri değişmeli, klima bakımları yapılmalı. Fren balataları, aracın ön takımları ve diğer yerler kontrol edilmeli. Yani araç A'dan Z'ye bakımdan geçirilmeli. Araçta su akışının daha iyi sağlanması için suyun dolaştığı kanalların tıkanmaması için antifriz çok önemli. Araçta yaz kış olması gereken bir madde. Araçta su akışının daha iyi sağlanması, suyun dolaştığı kanalların tıkanmaması için antifriz çok önemli. Ayrıca yaz bakımında yakıt ve hava filtreleri değişen araç zaman daha iyi hava alır ve yakıt tasarrufu sağlar."

'SERT DAVRANIRSANIZ MASRAF ÇIKARIR'

Atsüren, yaz veya kış bakımlarının düşünüldüğü gibi maliyetli olmadığının altını çizerek, şöyle devam etti:

"Bakım masrafı çok değil ama kontrol edilen bölgelerde hasar çıkarsa elbette araç sahiplerine bir maliyet çıkacaktır. Siz aracınızı hoş kullandıysanız aracınız da size mali anlamda hoş davranır. Ama eğer siz aracınıza sert davranıyorsanız aracınız da size sert davranacaktır ve masraf çıkaracaktır. Yaz bakımında klimalar kontrol edilmeli bakteri temizliği yapılmalı. Frenler de çok iyi kontrol edilmeli. Çünkü buzlanmalardan dolayı körüklerde yırtılmalar olabilir. Yaz bakımı yaptırmazsanız iki gün sonra bir seyahate çıktığınız zaman aracınızda su kaçağı yaşanır, bu kez hararet yapar. Fren borularında yıpranma olabilir, fren aksamında sıkıntı yaşarsınız. Hava sıcak olduğu için yazın fan motorunun kontrol edilmesi gerekir. Çünkü bu daha büyük arızalar açabilir."

Araç sahiplerine yaz bakımı için tanıdıkları, bildikleri yerlere gitmeleri önerisinde bulunan Atsüren, bakım araç bakımının da yarım ila bir gün arasında bitirildiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Bölge Haberleri
495 Kez Görüntülendi.
Yeni İlçe Sağlık Müdürlüğü Hizmet Binasında Sona Yaklaşıldı
Bölge Haberleri
160 Kez Görüntülendi.
‘Bende Varım’ Tiyatro Oyunu Afşin’de Sergilendi
Bölge Haberleri
226 Kez Görüntülendi.
Avukat Bozkurt, TBB Delegesi Seçildi
Bölge Haberleri
52 Kez Görüntülendi.
Türk edebiyatının "Beyaz Kartal"ı şiirleriyle yaşayacak
Bölge Haberleri
28 Kez Görüntülendi.
Başkan Erkoç: “Muhtarlarımız Mesai Arkadaşlarımızdır”
Sağlık
16 Kez Görüntülendi.
Türk bilim insanının ödüllü projesi kanser tedavisinde umut oldu
Eğitim
26 Kez Görüntülendi.
MEB mesleki eğitim kurumlarında ahşap oyuncak üretimi başlatıyor
Bilim, Teknoloji
16 Kez Görüntülendi.
Google Android’de değişiklik yapacak
Vefatlar
261 Kez Görüntülendi.
Sultan Ceran Vefat Etti
Sağlık
14 Kez Görüntülendi.
'Gebeliğe hazırlık aşamasında sağlıklı beslenme önemli'