Kategoriler

www.yesilafsin.com

Nüfus Müdürlüğünde 'kimlik' mesaisi

Afşin Nüfus Müdürlüğü, tüm Türkiye’de 2 Ocak itibari ile uygulamaya geçen “Çipli Kimlik Kartı” başvuruları için hafta içi saat 19.00’a kadar hizmet veriyor.

Afşin Nüfus Müdürlüğü, tüm Türkiye’de 2 Ocak itibari ile uygulamaya geçen “Çipli Kimlik Kartı” başvuruları için hafta içi saat 19.00’a kadar hizmet veriyor.

Daha fazla vatandaşın çipli kimlik kartı başvurusuna cevap verebilmek için mesai saatlerinde değişikliğe gidildiğini söyleyen Afşin Nüfus Müdürü Ramazan Yıldız, Afşin'de sabah saat 08.00 ile akşam saat 19.00 arasında yeni kimlik işlemlerinin yapıldığını söyledi.

Kimlik kartı başvurularındaki yoğunluğun azaltılması için mesai saatlerinin artırıldığına değinen Yıldız, " Nüfus cüzdanını, yeni kimlik ile değiştirmek isteyen daha çok vatandaşımıza ulaşmak ve daha hızlı bir şekilde işlemlerin yapılması fazla mesai düzenlemesine gidildi. Nüfus Müdürlüğündeki fazla mesai düzenlemesi, özellikle normal mesai saatlerine göre çalışan vatandaşlarımıza yarayacak bu düzenleme. Çünkü saat 17.00'da işten çıkan bir vatandaşımız saat 19.00'a kadar Nüfus Müdürlüğümüze gelebilir ve yeni çipli kimlik kartı başvurusunda bulunabilir." dedi.

Eski nüfus cüzdanlarının, yeni kimlik kartlarıyla değiştirilinceye kadar geçerli olacağını belirten Yıldız, konuşmasına şöyle devam etti:

Üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler, 12 Mart Pazar günü YGS sınavına girecekler. Çipli kimliğe en yoğun ilgi, üniversiteye hazırlanan öğrencilerimizden geliyor. Çipli kimlik için başvuran öğrencilerimizin çoğunda nüfus cüzdanlarında resim olmaması sorun oluyor. Yeni çipli kimlik başvurusunda bulunan öğrencilerimize geçici kimlik belgesi veriyoruz. Bu belgelerle YGS sınavlarına girebilirler. Bunların dışında, doğum, kayıp, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresinin sona ermesi veya tahrifat sebebiyle kullanılmayacak durumda olması gibi, değiştirilmesi zorunlu haller nedeniyle yapılan kimlik başvurularında geçici kimlik belgesi düzenlenmektedir. Geçici kimlik belgeleriyle sınava giriş, pasaport başvurusu gibi tüm resmi iş ve işlemlerini gerçekleştirebilirler"

İlk defa kimlik kartı başvurusu için gerekli evraklar hakkında bilgi veren Yıldız, şöyle konuştu:

 "Vatandaşlarımızdan başvuru için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belgelerden birisi ile son 6 ay içinde çekilmişbiyometrik bir adet fotoğraf istenecek. Yeni kimlik kartları 10 yıl boyunca kullanılacak. İlk başvuru ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartları için vatandaşlarımızdan 16 lira, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartları için 32 lira talep edilecek. 30 gün içinde bildirilen doğum olaylarında kimlik kartı başvurusu yapan vatandaşlarımızdan ücret talep edilmeyecek. Yeni kimlikler vatandaşlarımızın belirtmiş olduğu adreslere PTT aracılığı ile gönderilecek.Kimlik kartlarının 3-4 yıl içerisinde tüm vatandaşlara dağıtılması hedefleniyor."

Yorumlar

Muhammet 13 Ay Önce

45 gün oldu başvuruda bulunalı hala yeni kimlik kartlarımız gelmedi. Mesai dedikleri aldatmaca

Daha Fazla Haber
Gündem
6 Kez Görüntülendi.
Afşin'de Nöbetçi Eczane
Bölge Haberleri
53 Kez Görüntülendi.
Tanır Ortaokulundan, Askerlere Moral Ziyareti
Bölge Haberleri
38 Kez Görüntülendi.
Tekke’de Yıkım Çalışmaları Devam Ediyor
Bölge Haberleri
173 Kez Görüntülendi.
Kaymakam Budan 4 yeni okul müjdesi verdi
Bölge Haberleri
80 Kez Görüntülendi.
Düzenlenen Operasyonda 17,86 Gram Bonzai Ele Geçirildi
Bölge Haberleri
155 Kez Görüntülendi.
Afşin’den 90 Kişi Hac Yolcusu
Bölge Haberleri
27 Kez Görüntülendi.
Kahramanmaraş Büyükşehir Örnek Gösterildi
Bölge Haberleri
77 Kez Görüntülendi.
Kahramanmaraş "Cumhurbaşkanı" İçin Gün Sayıyor!
Bölge Haberleri
32 Kez Görüntülendi.
Kurtuluş Destanı Panorama Müzesi Çalışma Saatleri
Bölge Haberleri
70 Kez Görüntülendi.
KETEM, Tarama ve Kanser Bilgilendirme Çalışmalarına Devam Ediyor