banner391

Mahir Ünal, Kültür ve Turizm Bakanlığı Görevini Devraldı

Mahir Ünal, Kültür ve Turizm Bakanlığı görevini Yalçın Topçu'dan devraldı.

Mahir Ünal, Kültür ve Turizm Bakanlığı Görevini Devraldı

Mahir Ünal, Kültür ve Turizm Bakanlığı görevini Yalçın Topçu'dan devraldı.

Sinan Doruk
Sinan Doruk
25 Kasım 2015 Çarşamba 09:13
537 Okunma
 Mahir Ünal, Kültür ve Turizm Bakanlığı Görevini Devraldı

Mahir Ünal, Kültür ve Turizm Bakanlığı görevini Yalçın Topçu'dan devraldı.

Geçici Bakanlar Kurulunda Kültür ve Turizm Bakanlığı görevine getirilen Yalçın Topçu, görevini yeni bakan Mahir Ünal'a Bakanlık'ta düzenlenen törenle teslim etti.

Seçim hükümetinin bağımsız Kültür ve Turizm Bakanı olan Yalçın Topçu’dan görevi devralan Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, siyasetin ve sandığın üzerinde artık hiçbir vesayetin kalmadığını söyledi.

Devleti yönetecek olanın milletin iradesi olduğuna işaret eden Bakan Mahir Ünal, milletin sandıkta huzur ve istikrar istediğini ve bu doğrultuda da Türkiye’nin 2023 hedeflerinin gerçekleşmesi için güçlü bir idareyi ortaya koyduğunu ifade etti.  

Türkiye’de değişimin yaşandığı en temel alanlardan bir tanesinin kültür olduğunu dile getiren Bakan Mahir Ünal, bunun AK Parti’nin de üzerinde hassasiyetle durduğu bir alan olduğunu belirterek, ‘Bir Kahramanmaraşlı olarak kültür ve turizmimizi geleceğe en güzel şekilde taşımak için gayret sarf edeceğiz.Öncelikle çok teşekkür ediyorum bu güzel konuşmanız için.  Benim Sayın Bakan’a bir teşekkür borcum var.  Bir siyasetçi olarak her şeyden önce bir teşekkür borcum var. Çünkü 7 Haziran sonrasında Türkiye, demokrasinin bir gereği olarak, seçimlerin bir sonucu olarak millet bir takdirde bulundu ve seçmen Türk siyasetini bir sorumluluk testine tabii tuttu. 13 yıl boyunca devam eden AK Parti iktidarının, 13 yılın sonunda muhalefette bulunan diğer siyasetçilerin de sorumluluk üstlenmesi anlamında hiçbir siyasi partiye tek başına iktidar imkanı vermedi sandık. Ve bu süreç çok iyi yönetildi.

 ‘Devlet ve millet söz konusu ise gerisi teferruattır’ diyen Ünal, “Devlet geleneğimiz, toplumsal aklın ortaya koyduğu o selim ve makul yaklaşım -işte bu süreçte bir seçim hükümeti gerekliliği, anayasal bir hükümet gerekliliği ortaya çıktığında- anayasanın amir hükmü gereğince Türkiye’de ilk defa bir seçim hükümeti oluşması gerekliliği ortaya çıktığında, Sayın Bakan’ımız az önce ifade ettiği gibi; ‘Devlet ve millet söz konusu ise gerisi teferruattır, asıl olan hizmettir. Devlet eğer bizi göreve çağırıyorsa, anayasanın amir hükmü bunu gerektiriyorsa’ diyerek bütün o baskıların ötesinde büyük bir sorumluluk alarak görev aldı ve bu görevini de layıkıyla yerine getirdi. Bu sebepten dolayı huzurlarınızda ben Sayın Bakan’ıma çok teşekkür ediyorum.”
 

Devleti Yönetecek Olan Milletin İradesidir

 1 Kasım'da milletin sandıkta istikrar ve huzur dediğini kaydeden Ünal, şunları kaydetti:

“Çünkü çok kıymetli bir görev bu süreç içerisinde icra edildi ve 1 Kasım’da millet sandıkta başka bir takdirde bulundu. Ve sandıkta huzur, istikrar dedi. Türkiye’nin 2023 hedeflerinin gerçekleşmesi için ortaya güçlü bir irade koydu.

Demokrasinin de siyasetin de güzel tarafı budur. Hamdolsun bu ülkede artık siyasetin üzerinde, sandığın üzerinde hiçbir vesayet kalmamıştır. Ve 1 Kasım seçimleri şunu tescil etmiştir ki ‘Devleti kim yönetecek?’ sorusunun artık tek bir cevabı vardır: Devleti yönetecek olan bu milletin takdir ettiği ve sandıktan çıkan iradedir, bunun dışında da hiçbir irade, hiçbir vesayet kabul edilemez.”

Türkiye’de Değişimin Yaşandığı En Temel Alanlardan Bir Tanesi Kültürdür

“On üç yılın sonunda geldiğimiz noktada Türkiye hızla değişirken, Türkiye gelişen değişen dünyaya entegre olurken, uyum sağlarken, değişimin yansıdığı en temel alanlardan bir tanesi kültürel alandır.

Dolayısıyla bizim yaşam biçimimizi bizim zevklerimizi bizim günlük hayatımızın içerisindeki bedi ve estetik zevklerimizi belirleyen o yaşam biçimi, o kültür duygusu da bu değişimin ve gelişimin içinde kendisini güncelleyerek tarihin içerisindeki akışını sürdürecektir.”

Kültür, AK Parti’nin Üzerinde Hassasiyetle Durduğu Bir Alandır

“Burada bizlerin sorumluluğu her şeyden önce ‘Biz kimiz?’ sorusunun cevabı yani bu coğrafyada, Anadolu coğrafyasında, farklı renklerin, farklı kimliklerin, farklı inançların, bu kadar büyük zenginliğin bir yaşam biçimine, bir kültüre dönüştüğü bu coğrafyada bizim kim olduğumuz sorusunun cevabını iyi bir şekilde geleceğe taşımamız gerekiyor.

Çünkü çocuklarımızın da kim olduğunu içine doğdukları kültür belirliyor. O yüzden kültür bu anlamda 13 yıl içerisinde AK Parti’nin üzerine hassasiyetle durduğu bir alandır.”

 

Kültür ve Turizmimizi Geleceğe En Güzel Şekilde Taşımak İçin Gayret Edeceğiz
 
“Ben elbette Sayın Bakanımın yanı sıra daha önce Bakanlık görevini yapan ve bu konuda geniş entelektüel birikimiyle, bakış açısıyla AK Parti siyasetinin önemli aktörlerinden birisi olan değerli Ömer Çelik kardeşime de huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum.

Bu bayrak yarışında bir Kahramanmaraşlı olarak hem kültürümüzü hem de turizmimizi geleceğe en güzel şekilde taşımak için bütün gayretlerimizi sarf edeceğiz. Bir Kahramanmaraşlı olarak ifadesini kullanmamdaki neden ise Kahramanmaraş’ın da bu kültürümüzün, inancımızın ve bizi geleceğe taşıyan değerlerimizin ocaklarından bir tanesi olmasıdır. Düşüncenin, edebiyatın, fikrin ve şiirin merkezlerinden bir tanesidir Kahramanmaraş.

Asıl olan bu konuda ortaya konulan hizmetlerdir. Sayın Bakanımızın da ifade ettiği gibi bütün bu makamlar gelip geçicidir, fani meselelerdir. Umarım rabbim bizi bu hizmete layık kılar.”  

Söz Konusu Devlet ve Milletse Her Türlü Çıkar Teferruattır

Millet iradesinin sağ salim çıkması için sandıkla milleti buluşturmak, devletin iş ve işleyişinin devamını sağlamak üzere göreve geldiklerini dile getiren Kültür ve Turizm eski Bakanı Yalçın Topçu ise, 63’üncü hükümetin siyaset ve demokrasi tarihimize önemli bir not düşecek icraatlar yaptığını söyledi.

Söz konusu devlet ve millet olduğunda her türlü çıkarlarının teferruat olduğunu ve bunu siyasi hayatları boyunca kendilerine düstur edindiklerini de belirten Kültür ve Turizm eski Bakanı Topçu, görev süresi boyunca bu duygu ve düşünceyle hizmet ettiğini ifade etti.

 

banner130
Son Güncelleme: 25.11.2015 09:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner372

banner373