Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal EMITT Turizm Fuarı'nın Açılışına Katıldı

20. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın katılımıyla İstanbul’da açıld

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal EMITT Turizm Fuarı'nın Açılışına Katıldı

20. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın katılımıyla İstanbul’da açıld

29 Ocak 2016 Cuma 09:12
429 Okunma
Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal EMITT Turizm Fuarı'nın Açılışına Katıldı

20. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın katılımıyla İstanbul’da açıldı.

İstanbul Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde, 70 ülkeden toplamda 4 bin 500 kurum, kuruluş ve beldenin katıldığı  20. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Afşin Belediyesi de yerini aldı. 2016 EMITT Fuarı'nın açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal gerçekleştirdi.

Açılışta yaptığı konuşmada önemli mesajlar veren Bakan Ünal, turizmin asla uluslararası yaptırım konusu olmaması gerektiğini vurguladı. Terörün küresel bir sorun olduğuna dikkat çeken Bakan Mahir Ünal, “Hiçbir ülke, bir ülkenin yaşadığı sorunu, hele hele bu ortak tavır alınması gereken bir terör sorunuysa, kendi rekabet avantajının bir parçası haline getirmemelidir.” dedi.

Turizmin ülkeler arasında ilişki kurmak ve ilişkileri iyileştirmek konusunda en başarılı sektör olduğunu, bu nedenle turizm fuarlarının önem arz ettiğini belirten Bakan Ünal,  ''EMITT’in gelmiş olduğu seviye ve dünya turizmine yaptığı katkı turizmin tüm paydaşları tarafından takdir edilmelidir.'' şeklinde konuştu.

Terör Her Yerde Seyahat Özgürlüğünü Tehdit Ediyor

“Turizm, ülkeler arası diyalog açısından çok önemli. Bugün devletler arasında hangi kriz yaşanırsa yaşansın turizm her zaman iyileştirici bir etkiye sahip. Bu sebeple, ülkeler turizm alanını bir yaptırım aracı olarak asla kullanmamalı. Uluslararası alanda hangi kriz yaşanırsa yaşansın, bu krizin daha sonraki süreçte iyileştirici ve çözüme kavuşturucu etkisini içinde saklayan temel alan turizmdir. Bu sebeple kesinlikle yaptırım aracı olarak kullanılmaması gerekir.

Bugün dünya düşüş yoğunluklu bir mücadele sürecinden geçiyor ve maalesef terör, bu karşılıklı mücadelenin bir aygıtı haline dönüşmüş halde. Terör her yerde seyahat etme özgürlüğünün, turizmin ve bununla ilgili her alanın temel engelleyicisi durumunda. Çünkü terör temel amaç olarak korku, endişe, kaygı ve bunlar üzerinden bir şiddet sarmalı oluşturmayı hedefliyor. O yüzden terörü herhangi bir ülkenin sorunuymuş gibi görmemek lazım. Terör küresel bir sorundur.

Geçtiğimiz günlerde Madrid’de UNWTO’nun güvenlik ve turizm konulu bir toplantısına katıldım. Bu toplantı bizim açımızdan oldukça sevindirici bir şekilde geçti ve toplantıdan, 'terör bir ülkenin sorunu değildir, turizmle her alanda ortak mücadele edilmelidir ve turizm iyileştirici bir etkiye sahiptir' sonuçları çıktı. Bu konudaki hassasiyeti sebebiyle UNWTO Başkanı Taleb Rifai’yi tebrik etmek istiyorum.”

Birileri Terörü Rekabet Avantajının Bir Parçası Haline Getirirse, Bu Kendilerini Vurur 

“Tur operatörleri ve seyahat acenteleri çok önemli bir hizmet yürütüyorlar. İşin devlet tarafının çözüm ortakları durumundalar. Onlar dünyanın her tarafına, macera, keşfetme ve yeni yerler görme duygusunu taşıyorlar. Bu tür durumlarda devlete düşen temel sorumluluk sektörün önünü açmak, bir kolaylaştırıcı konumunda bulunmak.

Birçok ülke zaman zaman turizmle ilgili sorunlar yaşar. Örneğin geçmişte İspanya çok yoğun bir şekilde bu sorunları yaşadı. Biz de sorunlar yaşadık ancak son 12 yılda büyük bir gelişme göstererek 41 milyon turiste ulaştık. Bu başarının sürdürülebilir olması iki şeye bağlı:

Misafirlerimiz doğal olarak ürün çeşitliliği talep ediyor. Bu da üzerinde oturduğumuz uygarlıklar hazinesinin ve kültür birikiminin sunuma hazırlanması. Biz tur operatörleriyle bu konuda çalışmalar yürütüyoruz.

Diğer önemli mesele de terör. Bu anlamda da terörle mücadele etmiş ülkelerin deneyimlerini inceliyoruz.

Madrid’e bu mücadelede nelere dikkat ettiklerini sorduğumda şöyle bir cevap aldım:

‘ETA bir eylem yaptığında toplumun tüm kesimleri teröre karşı tek ses olurdu. Biz ülkemizin turizm alanındaki potansiyelini geliştirmek için büyük bir sorumluluk hissederdik.’

Biz de bugün büyük bir sorun yaşıyoruz. Bölgede 2.5 milyon mülteciyi misafir ediyoruz ve bu insanların herhangi bir rahatsızlığı maruz kalması için elimizden geleni yapıyoruz. Bir taraftan bu sorunla uğraşırken, bir taraftan da terörle mücadele ediyoruz. Türkiye 789 bin kilometrekare ve sadece üç ilçesinde devam eden bir terörle mücadeleyi lütfen birileri sanki tüm Türkiye’de böyle bir görüntü varmış gibi sunmasın. Eğer birileri terörü rekabet avantajının bir parçası haline getirirse, bu kendilerini vurur. Çünkü terör küresel bir sorundur. Geçmişte İspanya, İngiltere yaşadı. Bugün de Fransa, ABD yaşıyor. Bundan fayda sağlamaya çalışmak uluslararası alanda kesinlikle kabul edilemez.”

Engelleri Aşma Konusunda Son Derece Tecrübeliyiz, Herkesin İçi Rahat Olsun

Şundan da emin olun: Biz kriz yönetimi, engelleri aşma konusunda son derece tecrübeliyiz. Bunu da aşarız. Mülteci sorunuyla da mücadele ederiz, turizm bölgelerinin güvenliğini gerektiği gibi alır, sektörümüze gerekli destekleri de sağlarız. Herkesin içi rahat olsun.

Hollanda, Almanya ve İspanya’da tur operatörleri ve sektör temsilcileri ile ülkemizin sektör temsilcileriyle sürekli görüşme ve iş birliği halindeyiz.

İnanıyorum ki EMITT, 30’uncu, 40’ıncı yıllarında dünyanın en büyük fuarı; İstanbul da dünyanın en büyük destinasyonlarından biri olacaktır. Türkiye’nin de 80 milyon turist ağırlayan, turizmini çeşitlendirmiş bir ülke haline gelecektir.”

Bakan Mahir Ünal açılışın töreninin ardından EMİTT Fuarında Kahramanmaraş, Afşin ve diğer stantları gezdi.

banner130
Son Güncelleme: 29.01.2016 09:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner372

banner373