TKDK 15. başvuru çağrı ilanına çıktı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Türkiye Cumhuriyeti adına Avrupa Birliği'nin Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı olan IPA'nın Kırsal Kalkınma Bileşeni kapsamında uygulanacak yatırımlara ilişkin 15. Başvuru İlanına çıktığını ilan etti.

TKDK 15. başvuru çağrı ilanına çıktı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Türkiye Cumhuriyeti adına Avrupa Birliği'nin Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı olan IPA'nın Kırsal Kalkınma Bileşeni kapsamında uygulanacak yatırımlara ilişkin 15. Başvuru İlanına çıktığını ilan etti.

14 Ekim 2015 Çarşamba 08:59
396 Okunma
TKDK 15. başvuru çağrı ilanına çıktı
 15. Başvuru Çağrı İlanı, Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı kapsamında yatırım yapmak isteyen işletmeler tarafından destek almak üzere yapılacak başvurular ile ilgili olacak.
 
TKDK, 37 milyon 500 bin Avro hibe desteği verecek

TKDK web sitesinden yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde 42 ilde 2 öncelik ekseni altında 4 değişik alanda 37 milyon 500 bin Avro hibe verileceği açıklandı. Avrupa Komisyonu tarafından 25 Şubat 2008 tarihinde onaylanan Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı; Türkiye'nin katılım öncesi dönemdeki öncelikleri ve ihtiyaçlarını dikkate alarak, sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için kapasite oluşturmayı hedefleyerek, işletmeleri Avrupa Birliği standartlarına yükseltmeyi amaçlıyor.

Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma (IPARD) Fonları bu çağrı döneminde, aşağıda yer alan öncelik eksenlerine yönelik olarak aşağıdaki 2 başlıkta kullandırılacak.

Öncelik Ekseni 1: Ortak tarım politikası ve gıda güvenliği, veterinerlik ve bitki sağlığı ile ilgili alanlara ilişkin Topluluk standartlarının uygulanması ve tarım sektörünün sürdürülebilir adaptasyonuna katkı sağlanması.

Öncelik Ekseni 3: Kırsal ekonominin gelişimini destekleyerek, kırsal alanların sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlanması.
 
Programın kaynağı
Faydalanıcılara uygun harcamalar karşılığında sağlanacak olan mali desteğin kaynağı, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Eş-finansmanından oluşturulan IPARD Programı Fonu. Bu destek "Kamu Katkısı" olarak adlandırılıyor. Bu kamu katkısı, program çerçevesinde gerçekleşmiş yatırımlar için geri ödemesiz olarak kullandırılacaktır.
 
Başvuru tarihleri
Başvurular 19 Ekim 2015 tarihi saat 09.00'dan itibaren, TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlanacak olup, başvuruların son teslim tarihi 30 Ekim 2015 saat 23.00.  Bu çağrı için son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.
 
Yatırım süreleri
15. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında hazırlanacak başvurularda yatırım süreleri maksimum 8 (sekiz) ay olarak planlanmalıdır. Taksitlendirmenin nasıl yapılacağı ile ilgili Başvuru Çağrı Rehberinde yer almaktadır.

IPARD Programının güncel hali, Bakanlığın (www.tarim.gov.tr) ve TKDK internet adreslerinden (www.tkdk.gov.tr) temin edilmelidir. Başvurular hakkında detaylı bilgiler ve başvuru kurallarının yer aldığı Başvuru Çağrı Rehberleri (Versiyon 3.3) TKDK resmi internet adresinden (www.tkdk.gov.tr) temin edilebiliyor. Ayrıca, bu başvuru çağrı döneminde kurumumuz tarafından yapılacak ilave duyuru ve bilgilendirmeler de bu çağrı ilanı kapsamında dikkate alınmalı ve söz konusu duyuru ve bilgilendirmeler, kurumumuzun resmi internet adresinden www.tkdk.gov.tr takip edilmelidir.
 
TKDK tarafından hibe desteği verilen alanlar
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından hibe desteği verilen yatırım başlıkları şunlar; Süt Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım, Yerel Ürünlerin ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi, Kırsal Turizm, Kültür Balıkçılığının Geliştirilmesi.
 
Yatırımlar KDV ve Gelir Vergisinden muaf tutuluyor
TKDK, bahsi geçen yatırım alanlarında gerçekleştirilen yatırımlara yüzde 50 ile yüzde 65 arasında hibe desteği veriyor. Yapılan harcamalar KDV'den ve alınan hibeler ise gelir vergisinden muaf tutuluyor.

Yeşil Afşin Haber Merkezi

banner130
Son Güncelleme: 14.10.2015 09:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner372

banner373