Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Gazi Nacar'ı Evinde Ziyaret Etti

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, "Hem Türkiye'nin sınır güvenliği bakımından hem de bölgenin güvenliği bakımından Afrin bölgesinin terörden, teröristlerden, terör unsurlarından temizlenmesi gerekecek." dedi.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Gazi Nacar'ı Evinde Ziyaret Etti

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, "Hem Türkiye'nin sınır güvenliği bakımından hem de bölgenin güvenliği bakımından Afrin bölgesinin terörden, teröristlerden, terör unsurlarından temizlenmesi gerekecek." dedi.

Hatice Tunç
Hatice Tunç
29 Haziran 2017 Perşembe 09:31
836 Okunma
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Gazi Nacar'ı Evinde Ziyaret Etti

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, "Hem Türkiye'nin sınır güvenliği bakımından hem de bölgenin güvenliği bakımından Afrin bölgesinin terörden, teröristlerden, terör unsurlarından temizlenmesi gerekecek." dedi.

Kaynak, Kahramanmaraş'ta Vali Vahdettin Özkan, AK Parti İl Başkanı Ahmet Özdemir ve bazı ilçe belediye başkanlarıyla geçen yıl Mardin'in Derik ilçesinde, teröristlerce yola tuzaklanan patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu yaralanan ve tedavisi süren 24 yaşındaki Gazi Uzman Çavuş Hüseyin Nacar'ı evinde ziyaret etti.

Kaynak, burada Nacar ile bir süre sohbet ettikten sonra, Bakanlar Kurulu'nda alınan karar gereğince gazi ve şehit ailelerinin umre ve hacca gönderilmesi için proje başlatıldığını belirterek, "Gazimizi de inşallah umreye gönderelim. En iyi psikolojik tedavi umrede olur." dedi.

Nacar da ilgi ve alakasından dolayı Başbakan Yardımcısı Kaynak'a teşekkür etti.

Kaynak ve beraberindekiler daha sonra merkez Dulkadiroğlu Belediyesince Kurtuluş Mahallesi'nde yaptırılan Mutfak Müzesi'ni ziyaret etti.

Gazetecilerin, Fırat Kalkanı Harekatı'nın ardından bölgenin normalleşmesine ilişkin sorusu üzerine Kaynak, geçen yıl Kurban Bayramı'nda Cerablus'ta hayatın normalleşmeye başladığını belirtti.

Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesine orada hayatın normalleşmesi için yaptıkları desteklerden dolayı teşekkür eden Kaynak, Ankara Büyükşehir Belediyesinin de oraya günlük ekmek ihtiyacı için mobil ekmek fabrikası götürdüğünü anlattı.

- "Tarımsal faaliyetler yeniden yapıldı"

Cerablus, Azez ve El- Bab üçgenindeki 2 bin 162 kilometrekarelik bir alanda 66 bin çocuğun eğitim gördüğüne dikkat çeken Kaynak, şöyle devam etti:

"Milli Eğitim Bakanlığımız buradaki okulların desteklenmesi hususunda politikalar geliştirdi. Şimdi sağlık alanında çalışmalarımız var. Bütün bu işlerin yanında o bölgedeki sivil hayatın inşası, normalleşmenin hayata geçirilebilmesi için hükümet adına ben ilgileniyorum. Orada 86 cami bombalamıştı rejim ve DEAŞ güçleri, Diyanet Vakfımız o camileri yeniden ihya etti. Bu ramazanda o camiler dini hizmetlerde bulundular.  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı orada hem gübre hem de toprak analizi gibi çok çeşitli faaliyetlerde bulundu. Bu sene orada tarımsal faaliyetler yeniden yapıldı. Gümrükle ilgili düzenleme yaptık. Orada hasat edilen mahsuller Türkiye'ye getirildiler. Yine bakanlığımız o bölgedeki hayvan varlığının aşılanması dahil veteriner hizmetlerini yüklendi."

Başbakan Yardımcısı Kaynak, Sağlık Bakanlığının Fırat Kalkanı bölgesinde var olan hastaneleri yeniden düzenleyeceğini, sahra hastaneleri kuracağını anlattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminden beri söylediği "eğit-donat" kapsamında bölge insanlarının Türkiye'de polis ve jandarma olarak eğitildiğini, şimdi kolluk asayiş hizmetlerinin bunlar tarafından sağlandığını söyledi.

El-Bab'da tahribatın çok fazla olduğuna dikkat çeken Kaynak, AFAD'ın Çobanbey'de, El-Rai'de, Azez-Mare hattında bütün enkazları kaldırdığını, Kahramanmaraş DSİ 20. Bölge Müdürlüğünün o bölgede içme suyu sondajları için gerekli etütleri yaptığını aktardı.

- "67 bin kişi Suriye'ye bayramlaşmaya gitti"

El-Bab'da hayatın artık normalleştiğini ancak yıkımın çok büyük olduğunu dile getiren Kaynak, o inşaatların yeniden yapılmasının büyük kaynaklar gerektirdiğini vurguladı. Kaynak, "Bizim için önemli bir gösterge. Bu bayramda tam 67 bin kişi Kilis Öncüpınar kapımızdan, Fırat Kalkanı bölgesindeki evlerine bayramlaşmaya gittiler. Oradaki şartları gördükten sonra muhtemelen bir kısmı dönmeyecek. Dönmeyeceklerini beyan edenler var ama kesin neticeyi 13 Temmuz günü göreceğiz." diye konuştu.

"Bölgede problem, Afrin'in PYD ve PKK'nın kontrolünde olması ve Rusların orada üs kurmasıydı" diyen Kaynak, Hatay-Kilis sınırına taciz ateşleri olunca dün Türk Silahlı Kuvvetlerinin orayı topçu atışıyla baskı altına aldığını kaydetti.

Türkiye'nin baştan beri politikasının doğru olduğunun anlaşıldığını vurgulayan Kaynak, "Türkiye çok kapsamlı bir projeksiyonla insani yardımları koordine ediyor. AFAD olarak, sınıra sıfır noktada Çobanbey'de, çok büyük bir lojistik depo inşaa ettirdik. İçine bir akaryakıt istasyonu da planlıyoruz. Böylece dünyanın ya da Türkiye'nin neresinden gelirse gelsin insani yardım malzemeleri o depolarda her bir aileye yetecek kadar paketleniyor. Bölgede 12 kamp ve çadır kent var.  Bu çadır kentler ve açık arazide zeytinlik alanlarda yaşayan 220 bine yakın insanın gıda ve temizlik malzemeleri bu lojistik depomuzdan sağlanıyor" dedi.

- Prefabrik okullar kuruluyor

Kaynak, bölgedeki harap olmuş okullar yerine hafif çelik prefabrik okullarda eğitimin sürdürülmesi için çalıştıklarını, orada bunun için Suriyeli öğretmenlerden yararlanıldığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Kaynak, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin hiçbir yerin bir metrekare toprağına ihtiyacı yok. Bir yeri de ilhak etmedik. Sadece Fırat Kalkanı bölgesini o bölge halkı için Arap'tır, Türkmen'dir ve Kürt'tür hiç önemli değil çünkü insandır diyerek bunlar için güvenli yaşanabilir hale getirme politikası izledik. Zaten güvenli bölge konusunun doğru bir konu olduğunu ABD Başkanı Trump da ifade etmektedir. Şimdi bizim sivil hayatı yeniden inşaa etmek ve hayatın normalleşmesine katkı vermek üzere, Gaziantep ve Kilis vali yardımcılarımız her biri oradaki her bir yerleşim bölgesinin bu insani sivil faaliyetlerinin koordinasyonundan sorumlu olarak gayret gösteriyorlar.  Fakat oraların mülki idare amiri gibi değil orada her birinde yerel meclisler var. O yerel meclisler güçlendirildi. Bu yerel meclisler söz sahibi. Bu yerel meclisler yapılacak faaliyetleri koordine ediyor. Dolayısıyla biz hiçbir şeyi, hiçbir yere hiçbir şeyi dayatmıyoruz."

- El-Bab'a üs kuruluyor

"El-Bab'ın en yüksek hakim tepesindeki Akil Tepesi'ne AFAD olarak bir jandarma üssü inşaa ediyoruz" ifadelerini kullanan Kaynak, üssün tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

O üsten bölgenin genel güvenliğini sağlamak durumunda olduklarını ve bölgenin stabil hale gelmesi için gayretlerin devam ettiğini dile getiren Kaynak, şunları kaydetti:

"Bölgenin stabil hale gelmesi için benim kişisel görüşüm Afrin bölgesinin teröristlerden, terör unsurlarından temizlenmesi gerekir. Türkiye'nin gerek Dışişleri Bakanlığı vasıtasıyla gerek Milli İstihbarat Teşkilatımız vasıtasıyla muhataplarıyla bu husustaki çalışmalar sürüyor. Çünkü Astana'da yapılan görüşmelerde Türkiye'nin bu güvenli bölge fikri böylece hayata geçirilecek. Bölgenin güvenliğini Türk Silahlı Kuvvetlerinin sağlaması, o çatışmasızlığın Türk Silahlı Kuvvetlerince idame edilmesi beklentisi var. Hem Türkiye'nin sınır güvenliği bakımından, hem de bölgenin güvenliği bakımından Afrin bölgesinin terörden, teröristlerden, terör unsurlarından temizlenmesi gerekecek. Yoksa ne Azez'in güvenliğini kimse garanti edebilir, ne Mare'nin güvenliğini garanti edebilir, ne El-Bab'ın güvenliğini garanti edebilir, ne de İdlib'in güvenliğini garanti edebilir. Türkiye'nin bu husustaki diplomatik çalışmaları sürmektedir." 

AA

banner130
cfix">> a>
ne second"> cfix">> " hs-bgch"><>< xt-center">a>
ne second"> civ> > assb-cezarlsrt="banner> > > > hs-lm "item hs-lm-item"> xt-center"> xt-center">
class="lead hs pull-left"> xt-center">
xt-center"> xt-center">
class="lead hs pull-left"> xt-center">
xt-center"> xt-center"> class="lead hs pull-left"> xt-center"> " xt-center"> xt-center"> class="lead hs pull-left"> xt-center"> xt-center"> xt-center"> class="lead hs pull-left"> xt-center"> xt-center"> xt-center"> class="lead hs pull-left"> xt-center"> " xt-center"> xt-center"> class="lead hs pull-left"> xt-center"> "bannerer09ponsli /dulv pul aablearfix -share-title hmg pu aablp, sm hs-lmhadd-firsam asmosscloted =f Sol Blok --> > Vefnak, 09po="true"> da8-01-1517 P05:58i" /> clefix">> > na güve="Vefati09po="true"> da8-01-18 22:22:37i" /> clefix">> > na güve="Vefati09po="true"> da8-01-18 13:12:37i" /> clefix">> > Vefnak, 09po="true"> da8-01-16 11:24:50i" /> clefix">> > Vefnak, 09po="true"> da8-01-2017 P49:55i" /> clefix">> clefix">> aablp, sm dd-firsam asmosscread" > na güve="Vefati09po="true"> da8-01-19 11:7 P19 Afet="_Trafikzli BsTraf1 a gzas2 aezdiretmelisa 2k edin’" targtml" tlank">Afet="_Trafikzli BsTraf1 a gzas2 aezdiretmelisiva>a> ne s > Vefnak, 09po="true"> da8-01-16 11:24:50i" /> ne s > na güve="Vefati09po="true"> da8-01-18 13:12:37i" /> ne s > na güve="Vefati09po="true"> da8-01-20112:54:7 i" /> Feci Kazada Hayatını Kaybeden Sarıkurt, Son Yolculuğuna Ua""hs-eiv> ne s > na güve="Vefati09po="true"> da8-01-19 7 P33:05i" /> ne s <"hs-e >
= 'r">ŞİRKET HABERLERİ /> 25px"/h2on132 habeight="400" '0'160622.'tyl' width="'tyl' 'r">> > optio" "#hs-arkented dana, Adanansep ue&qadanans>Adana optio" "#hs-arkented diyın, Adıyınnsep ue&qadiyınns>Adıyın optio" "#hs-arkented fyon, Afyonnsep ue&qafyonns>Afyon optio" "#hs-arkented grk, Aeladnsep ue&qagaiv >Aelad optio" "#hs-arkented kni-ay, Akni-aynsep ue&qakni-ayns>Akni-ay optio" "#hs-arkented masya, Amasyansep ue&qamasyans>Amasya optio" "#hs-arkented en Ka,eden Kansep ue&qaen Kans>den Ka optio" "#hs-arkented etalya, Aetalyansep ue&qaetalyans>Aetalya optio" "#hs-arkented rdahn, Ardahnnsep ue&qardahnns>Ardahn optio" "#hs-arkented rtvin, Artvinnsep ue&qartvinns>Artvin optio" "#hs-arkented ydin, Aym_adnsep ue&qaydinns>Aym_ad optio" "#hs-arkentedbalikhttr, duk,&nhttrnsep ue&qbalikhttrns>duk,&nhttr optio" "#hs-arkentedbartww, durt_adnsep ue&qbartwwns>durt_ad optio" "#hs-arkentedbatın, Batınnsep ue&qbatınns>Batın optio" "#hs-arkentedbaybbedenBaybbednsep ue&qbaybbedns>Baybbed optio" "#hs-arkentedbayatikenBayatiknsep ue&qbayatikns>Bayatik optio" "#hs-arkentedbangolenBanga gnsep ue&qbangolns>Banga g optio" "#hs-arkentedbatlisenBatlisnsep ue&qbatlisns>Batlis optio" "#hs-arkentedboluenBolunsep ue&qboluns>Bolu optio" "#hs-arkentedburdur, durdurnsep ue&qburdurns>durdur optio" "#hs-arkentedbursa, dursansep ue&qbursans>dursa optio" "#hs-arkentedcanakkave,i Ganakkavensep ue&qcanakkavens> Ganakkave optio" "#hs-arkentedcankirk, Ganzdeki nsep ue&qcankirkns> Ganzdeki optio" "#hs-arkentedcyrm_, Gen i" ep ue&qcen i" > Gen i optio" "#hs-arkenteddo"in&#, Do"in&#" ep ue&qdo"in&#" >Do"in&# optio" "#hs-arkenteddiyrbakir, Diyrbakdek" ep ue&qdiyrbakir" >Diyrbakdek optio" "#hs-arkentedduzce,iDüzcensep ue&qduzce" >Düzce optio" "#hs-arkentededirne,iEdirnensep ue&qedirnens>Edirne optio" "#hs-arkentedelazig,iEl zstğnsep ue&qelazigns>El zstğ optio" "#hs-arkentederzincn, Erzincnnsep ue&qerzincnns>Erzincn optio" "#hs-arkentederzurm_, Erzurm_nsep ue&qerzurm_ns>Erzurm_ optio" "#hs-arkentedeskisra B, Esiçira Bnsep ue&qeskisra Bns>Esiçira B optio" "#hs-arkented geraetep, Ggeraetepnsep ue&qggeraetepns>Ggeraetep optio" "#hs-arkented iresun, Giresunnsep ue&qgiresunns>Giresun optio" "#hs-arkented umushane,iGüm. ihanensep ue&qgumushanens>Güm. ihane optio" "#hs-arkentedhakkark, Hakkark"tep ue&qm kkark"t>Hakkark optio" "#hs-arkentedhatay, Hatay"tep ue&qm tay"t>Hatay optio" "#hs-arkentedigd B, Iğddek" ep ue&qigd B"t>Iğddek optio" "#hs-arkentedisp,rta, Isp,rta" ep ue&qisp,rta" >Isp,rta optio" "#hs-arkentedistanbulenİstanbul" ep ue&qistanbul" >İstanbul optio" "#hs-arkentedizm B, İzm Bnsep ue&qizm Bns>İzm B optio" "#hs-arkentedbeğını, d, Keğını, şnsep ue&qbeğını, d" selected>Keğını, ş optio" "#hs-arkentedberaalk,HKaraaüknsep ue&qberaalkns>Karaaük optio" "#hs-arkentedberaın, Keraınnsep ue&qberaınns>Keraın optio" "#hs-arkentedberd, Kersnsep ue&qbersns>Kers optio" "#hs-arkentedkastamonu, Kestamonunsep ue&qbestamonuns>Kestamonu optio" "#hs-arkentedkaysDEAa Haserk"tep ue&qkHaserk"t> Haserk optio" "#hs-arkentedkirkkkave,iKdeki kkavensep ue&qkirkkkave"t> deki kkave optio" "#hs-arkentedkirrumue&#, dekrumue&#nsep ue&qkirrumue&#ns> dekrumue&# optio" "#hs-arkentedkirsra B, dekira Bnsep ue&qkirsra Bns> dekira B optio" "#hs-arkentedkilisenKilisnsep ue&qkilisns>Kilis optio" "#hs-arkentedizm denKocae&#nsep ue&qizm dns>Kocae&# optio" "#hs-arkentedkonya, Konyansep ue&qkonyans>Konya optio" "#hs-arkentedkutahya, Kütahyansep ue&qkutahyans>Kütahya optio" "#hs-arkentedmalatya, Malatyansep ue&qmalatyans>Malatya optio" "#hs-arkentedmanisa, Manisansep ue&qmanisans>Manisa optio" "#hs-arkentedmardin, Mardinnsep ue&qmardinns>Mardin optio" "#hs-arkentedmeası, Measınsep ue&qmeasıns>Meası optio" "#hs-arkentedmugla, Muepomnsep ue&qmuglans>Muepom optio" "#hs-arkentedmus, Muşnsep ue&qmusns>Muş optio" "#hs-arkentednevsra B, Nevira Bnsep ue&qnevsra Bns>Nevira B optio" "#hs-arkentednigde,iNiğdensep ue&qnigdens>Niğde optio" "#hs-arkentedordu, Ordunsep ue&qorduns>Ordu optio" "#hs-arkentedosmaniye,iOsmaniyensep ue&qosmaniyens>Osmaniye optio" "#hs-arkentedrize,iRizensep ue&qrizens>Rize optio" "#hs-arkented dapezar#, Sİçyansep ue&qadapezar#ns>Sİçya optio" "#hs-arkentedsamsun, Samsunnsep ue&qsamsunns>Samsun optio" "#hs-arkentedsiieden iiednsep ue&qsiiedns> iied optio" "#hs-arkentedsinopen inopnsep ue&qsinopns> inop optio" "#hs-arkentedsiv d, Siv dnsep ue&qsiv dns>Siv d optio" "#hs-arkentedsanliurfa, Şnuk,&urfansep ue&qsanliurfans>Şnuk,&urfa optio" "#hs-arkentedsirnak, Şdeknaknsep ue&qsiknakns>Şdeknak optio" "#hs-arkentedkidwrdag,iTidwrdağnsep ue&qkidwrdagns>Tidwrdağ optio" "#hs-arkentedkokadenTokadnsep ue&qkokadns>Tokad optio" "#hs-arkentedkraazon, Traazonnsep ue&qkraazonns>Traazon optio" "#hs-arkentedkuncine, Tuncinensep ue&qkuncinens>Tuncine optio" "#hs-arkentedusak, Uşaknsep ue&qusakns>Uşak optio" "#hs-arkentedvn, Vnnsep ue&qvnns>Vn optio" "#hs-arkentedyalova, Yalovansep ue&qyalovans>Yalova optio" "#hs-arkentedyozgadenYozgadnsep ue&qyozgadns>Yozgad optio" "#hs-arkentedzonguldak, Zonguldaknsep ue&qzonguldakns>Zonguldak> fix">İmsak >Güneş > Çeve >İkingu U >Akşam U >Yato > > >06:12 h ne second" >07:37i" ne second" >12:49i" ne second" >15:28i" ne second" >17:50i" ne second" >19:7 i" ne > i" /> > "banner> > > > > "true"> da8-01-20111:34:20i" /> h ne second" class="lead dot-dot-hsm="baldth="340">Allah rahmet eylhttn meunu ABcixnet olsun inşallag>
<="a""hs-e Blok --> > > ç b>"true"> da8-01-20111:07:45i" /> h ne second" class="lead dot-dot-hsm="baldth="340">KardeşimnAllah meaht&sti < mut&s < eylhttn işAllah meunu AnBcixnet olsun> <="a""hs-e Blok --> > > "true">
da8-01-20111:04:41i" /> h ne second" class="lead dot-dot-hsm="baldth="340">Allah rahmet eylhttn meunu AnBcixnet olsun hocam U <="a""hs-e Blok --> > > "true">
da8-01-20170:18:35i" /> h ne second" class="lead dot-dot-hsm="baldth="340">Meunu AnBcixnet olsun hocam,nulur ice nde yat:(( U <="a""hs-e Blok --> > > "true">
da8-01-19 23:50P19i" /> h ne second" class="lead dot-dot-hsm="baldth="340">Allah rahmet etsı <="a""hs-e Blo> >d ase- geetet="bannerparhs-cle-tools hs-margin-bottom > par-k="fa fa-undo" aria-hidden E-Ggeetehs-e > akika< > asarsivt="banner> > optio" ep ue&q01t=e01 optio" ep ue&q02t=e02 optio" ep ue&q03t=e03 optio" ep ue&q04t=e04 optio" ep ue&q05t=e05 optio" ep ue&q06t=e06 optio" ep ue&q07t=e07 optio" ep ue&q08t=e08 optio" ep ue&q09t=e09 optio" ep ue&q1" h>10 optio" ep ue&q11t=e11 optio" ep ue&qta-h>12 optio" ep ue&q13t=e13 optio" ep ue&q14t=e14 optio" ep ue&q15t=e15 optio" ep ue&q16t=e16 optio" ep ue&qd="h>17 optio" ep ue&q18t=e18 optio" ep ue&q19t=e19 optio" ep ue&q2" h>20 optio" ep ue&q21 h>21 optio" ep ue&q22" selected>22 optio" ep ue&q23t=e23 optio" ep ue&q24t=e24 optio" ep ue&q25t=e25 optio" ep ue&qd6ta>26 optio" ep ue&q2="h>27 optio" ep ue&q28t=e28 optio" ep ue&q29t=e29 optio" ep ue&q3" h>30 optio" ep ue&q31 h>31 >v> > 130" cldikey solns > 130" cldikey sag ortalans < > > earfainarticle-heafix">> ha""hs-e ne s > > earfainartic> > lgi r">Gündee09ponsli lgi r"> ağliskGenel> > > ne second" p>Abdullah Köse 86 baw Gge. Mat. an. ve Tic. Ltd. Şti.25pxAtatürk Cad. Efsus okak No:25 46500 tml" t/K.MARAŞ25pxBaen Hesap Nuı, dı:25pxİş Baen dı tml" t Şubesi 25pxIBAN: TR75 0006 4000 0016 4610 3014 23

ne second" p>"true">
3445114777

ne secon U > ne second"ne secon U <> > > > earfainartic> // a>>
g" hs-bgch">> > > >
< asarama-h > modal-s dy-share-title h sharext-shadow rext-cix arhi fformm hs-on asarama-i-h input-append-i g" hs-bgch"> ne g" hs-bgch">g" hs-bgch">g" hs-bgch">g" hs-bgch">g" hs-bgch"> d asuyine " "banneruser-modal modal-sm -une > modal-der arhs-cre-title hmg pullÜye Girişi > modal-s dyhi fix"> > earfrol-g ; p=om lelef6 bel>> earfrol-6 bel" "or inputNt&s=iKullanıcıvAuna U6 belom lelefix">> earfrols=om leleimg"nput inputNt&s=sep ue&q=set&saykullanici" type&qrext" stacehol00" fKullanıcıvAunansrequiredom lelef > earfrol-g ; p=om lelef6 bel>> earfrol-6 bel" "or inputP wTn'">Şifre U6 belom lelefix">> earfrols=om leleimg"nput type&qp wTn'"sep ue&q=set&saysifre" inputP wTn'" stacehol00" fŞifrensrequiredom lelef > earfrol-g ; p=om lelefix">> earfrols=om leleimgbuhs-n type&qsubm dnsid="paybtn s-cripple-shasdch btn-successn>g" hs-bgch"> > modal-footarmg pullŞifremi unuhsum?="a""hs-e buhs-n btn s-cripple-shasdch btn-d wgta-hsm="biismi modal-hfa fa-undo" aria-hiKapad