banner391

Afşin'de "E-Tebligat" Semineri Verilecek

Afşin Vergi Dairesi Müdürlüğü tarafından 3 Aralık 2015 Perşembe günü, Elektronik Tebligat (E-Tebligat) uygulaması hakkında bilgilendirme semineri verilecek.

Afşin'de "E-Tebligat" Semineri Verilecek

Afşin Vergi Dairesi Müdürlüğü tarafından 3 Aralık 2015 Perşembe günü, Elektronik Tebligat (E-Tebligat) uygulaması hakkında bilgilendirme semineri verilecek.

01 Aralık 2015 Salı 08:48
1173 Okunma
Afşin'de
 Afşin Vergi Dairesi Müdürü Ebru Ayhan, E- Tebligat uygulamasının kapsamı ve işleyişi hakkında Afşin Hükümet Konağı Konferans Salonunda bilgilendirme semineri verileceğini söyledi.
Gelir uzmanları tarafından, elektronik tebligat sistemi ile bilgi teknolojileri ve iletişim kurumunun uygulamaya koyduğu kayıtlı elektronik posta sistemini anlatılacağı seminere vatandaşları davet eden Ayhan, "Kahramanmaraş Vergi Dairesi Başkanı İbrahim Kaya, Gelir İdaresi Grup Müdürü Aydın Sündük, Vergi Dairesi Müdürü Hüseyin Çetin ve Vergi ve Anlaşmalar Uygulama Müdürü Bekir Akkan'ın da katılımlarıyla 03 Aralık 2015 Perşembe günü saat:10.30'da Kaymakamlık Toplantı Salonunda E-Tebligat hakkında bilgilendirme toplantısı yapılacak olup, tüm Afşin halkımızı bu seminere davet ediyoruz" dedi.

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren E-Tebligat uygulamasına geçileceğini söyleyen Ayhan, "Elektronik Tebligat, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu ve 456 sıra no.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği hükümlerine göre tebliği gereken belgelerin, E-Tebligat sistemi ile mükelleflerin elektronik adreslerine tebliğ edilmesidir. Bu tebliğ fiziki ortamda yapılan tebligat ile aynı sonucu doğurmaktadır. E-Tebligat başvurusunu, mükelleflerimiz, bizzat kendisi veya kanuni temsilcisi aracılığıyla yapabileceği gibi E-Tebligat ile ilgili işlemleri yapmak üzere özel yetki içeren noterden alınmış vekâletnameyle vekili aracılığı ile de yapılabilir. E-Tebligat başvurusu yapıldığında ve E-Tebligat gönderildiğinde Elektronik Tebligat Talep Bildiriminde belirtilen telefon numarasına SMS yoluyla ve/veya bildirilen e-posta adresine mail yolu ile bilgilendirme yapılır.

E-Tebligat sistemi ile gönderilen belgeler, mükellefin elektronik ortamdaki adresine ulaştığı tarihi izleyen beşinci günün sonunda tebliğ edilmiş sayılacağını söyleyen Ayhan,  ayrıca posta yoluyla tebligatın yapılmayacağını belirtti.

Zorunlu veya ihtiyari olarak elektronik tebligat sistemine dahil olan mükelleflerin zorunlu olmadıkça E-Tebligat sisteminden çıkamayacaklarının altını çizen Ayhan, " Bu zorunluluk halleri; ölüm, gaiplik veya tüzel kişililerde ticaret sicil kaydının (nevi değişikliği ve birleşme halleri dahil) silinmesi gibi hallerdir. E-Tebligat sistemine dahil olmak zorunda olan mükelleflerimiz, süresinde bildirimde bulunmaz ise Vergi Usul Kanununun Mükerrer 355. maddesi uyarınca özel usulsüzlük cezası ile cezalandırılır. Bu mükelleflerimize re'sen oluşturulan internet vergi dairesi kullanıcı kodu, parola ve şifresi tebliğ edilerek E-Tebligat gönderimi başlatılır"  açıklamasında bulundu.


E-Tebligat sisteminin faydalarında da bahseden Ayhan, şu ifadelere yer verdi:

" E- Tebligat; Bilgi güvenliğini ve kişisel verilerin korunmasını sağlar. Hizmet kalitesini arttırır. Belgenin içeriğinin başkaları tarafından değiştirilemeyeceğini garanti eder, güvenilirdir. Fiziki ortamda haftalarca süren tebligat işlemi, elektronik tebligat sistemi ile saniyeler içinde gerçekleştirilir. Elektronik tebligat sisteminde, tebligatın ne zaman yapıldığını, gönderen kurumun ve alıcının kim olduğunu, gönderilen tebligatın ve eklerinin ne olduğunu, görüntülenebildiği için herhangi bir ihtilafa yer bırakmaz.  Fiziki ortamda yapılan tebligatlar ücretli iken E-Tebligat ile yapılan tebligatlarda herhangi bir masraf bulunmadığından bütçeye katkı sağlar. E-Tebligat sistemiyle yapılan tebligatlar, kâğıt, zaman ve enerji tasarrufu sağladığı için doğanın, yeşilin ve insanlığın en büyük dostudur"

İHA

banner130
Son Güncelleme: 01.12.2015 08:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner372

banner373