banner367
 AFŞİN 513 YILLIK İLÇEDİR

1500 yılında Efsus-Afşin Kazası Osmanlı idaresi altında Maraş Sancak Beyliğine tabi bulunmaktaydı.


Afşin Kent Konseyi Tarihi araştırmalar Komisyon Başkanı Araştırmacı Yazar Mustafa KÖŞ yaptığı açıklamada Afşin ilçesinin 513 yıllık ilçe olduğunu söyledi. Kahramanmaraş Belediyesi Kültür Yayınlarından alınan tarihi Belge niteliği taşıyan Osmanlıca Harita ile Afşin İlçemizin 513 yıllık İlçe olduğu  belgelenmiştir. Tarihçi Yazar Mustafa KÖŞ, Haritaya göre 16. Yüzyıl da yani 1500’lü yıllarda Afşin (Efsus)’in Maraş Sancağına bağlı Kaza olduğunu söyledi. 1500 yılı Maraş Beyler Beyliğinin Afşin-Elbistan-Andırın -Pazarcık olmak üzere 4 kazadan oluşmaktaydı. Osmanlıca olarak yazılmış arşivlerden elde  edilen Haritaya göre Afşin (Efsus) tam 513 yıllık bir Kaza geçmişine sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Yine tarihi osmanlıca  Haritaya göre Maraş Sancağının Afşin (Efsus)’un yanı sıra Elbistan ve Andırın-Pazarcık Kazaları görülürken Ayıntap ve Adana’nın da Maraş Sancağına bağlı olduğu görülüyor. Afşin Kent Konseyi Tarihi Araştırmalar Komisyon Başkanı Mustafa KÖŞ sözlerine şöyle devam etti.16 Yüzyılda Maraş Sancağı Afşin-Elbistan-Andırın-Pazarcık  Kazalarından oluşmaktaydı. Osmanlıca olan Haritaya göre Afşin (Efsus) tam 513 yıllık bir Kaza geçmişine sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Afşin’in tarihi ve tarihi eserleri hakkında çeşitli araştırmalar yapan araştırmacı yazar Mustafa KÖŞ, T.C. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Katalogları Vesikalarında yine 1704 yılındaki kayıtlarda da Afşin’in Kaza olduğunu gösteren tarihi belgelerin olduğunu ve bu belgelere ulaştığını söyledi. Afşin Kent Konseyi Tarihi Araştırmalar Bölüm Başkanı Mustafa KÖŞ sözlerine şöyle devam etti. Osmanlıca Belgelere göre Afşin ilçemizin 16 ve 18 yüzyıllarda Maraş Sancağının büyük İlçelerinden biri olduğu görülmektedir. Araştırmacı Yazar Mustafa KÖŞ sözlerini şöyle devam etti. 16 Yüzyıl Maraş Sancağı Haritası bize Afşin ilçemizin 513 Yıllık İlçe olduğunu göstermektedir. Çeşitli tarihli Osmanlı belgelerinde, Eshab-ı Kehf’in o zamanki adıyla Efsus kazasında olduğu açıkça belirtiliyor. Zaten Osmanlı arşivlerinde Afşin  Eshab-ı Kehf için yüzlerce tarihi belge ve vesika bulunuyor. Ben Zaman Zaman araştırmalar yapıyorum ve bu tarihi belgelerin yayınlanmasını istiyorum. Bu Harita, Afşin’in 513 yıllık İlçe olduğunu ortaya çıkaran yeni belgelerdendir.Maraş Sancağı Efsus(Afşin)-Elbistan-Andırın-Pazarcık kazalarından oluşmaktaydı.1500 yılında Efsus-Afşin Osmanlı idaresi altında Maraş Sancak Beyliğine tabi bulunmaktaydı.
HALEB VİLAYETİ
KAZALARI NAHİYELERİ
HALEB SANCAĞI
HALEP -
AYINTAB Urel –Herzek-Cegde-Kızılhisar-Kızık-çarpin, Tebşar-Reş-Şifai-Menbic-i- Fevkani-Musbeyli.
KİLİS Garye-Araz-ı Fellah- araz-ı Türkmen
ANTAKYA Kasir-Harbiye-Kara Murad- Süveydiye
İSKENDERUN Bir Nahiye
BEYLAN –MERKEZ; BELEN -
HARİM, MERKEZİ; KEFRETİ HARİM Harim –Barışa-Reyhaniye
CİSR_İ SUĞUR Erdu-Mazık
İDLİB Eriha-Sermin-Marretu-Mısreyn
Bab-ı Cubül Bab Merkez Ebufalkal-İlbeyli- Menbic-i-Tahtanı
Menbic -
Cebeli Seman Merkez -
Hantuman -
Rakka -
URFA SANCAĞI
URFA Döğerli-Oymaağaç-çaykapı-Buzabad-Kabahıdır
BİRECİK Nizip-Barak-Çukur
RUMKALE MERKEZİ: HALFETİ -
SURUÇ Üç Nahiye
HARRAN Harran Merkez- Türkmen Calabı
MARAŞ SANCAĞI
MARAŞ Etrafşehir-Nadirli-Bertiz-Yenicekale-Camustil-Şekeroba-Çakallı-Hartlab
ZEYTUN -
ELBİSTAN ON NAHİYE
EFSUS-YARPUZ-AFŞİN Efsus-Yarpuz Merkez-Karagöz-Kocabat Kaşanlı-Izgın(Azgıt)-Hurman olmak üzere Efsus Kazası 5 Nahiyeden oluşmaktaydı.
ANDIRIN MERKEZ: GEBAN -
PAZARCIK MERKEZ: UFACIK ON NAHİYE
Efsus Kazası Beş Nahiyeden  oluşmaktaydı.Araştımacı yazar Mustafa KÖŞ sözlerini şöyle tamamladı 16'ıncı Yüzyılda Maraş Sancağında Afşin adlı makalemde İlçemiz Afşin-Efsus şehrinin büyük bir kaza Merkezi olduğunu sizlere Osmanlıca Harita ve Belgelerle belgeleceğini sözlerine ekledi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner372